Nejlepší doplňky pro hormonální rovnováhu, kterým byste měla dát šanci

Jak tedy své hormonální zdraví podpořit? Pokud hledáte přírodní a bylinné přístupy k podpoře svého zdraví, máme pro vás několik tipů na bylinky, které vám v cestě za harmonií vašich hormonů mohou být skvělými pomocníky.

Jakými doplňky podpořit hormonální rovnováhu?

Dong Quai

Dong Quai, také známý jako „andělika čínská“, je tradiční bylina často používaná v čínské medicíně. Obsahuje látky nazývané fytoestrogeny, které podporují ženský reprodukční systém a mohou pomoci vyrovnat hormonální nerovnováhu u žen, zejména během menstruačního cyklu. Je to oblíbená volba pro ženy trpící menstruačními bolestmi, PMS a nepravidelným cyklem.

Kontryhel

Tato bylina je známá svými adaptogenními vlastnostmi, což znamená, že pomáhá tělu přizpůsobovat se stresu a regulovat jeho hormonální odpověď. Kontryhel může pomoci při podpoře zdravé funkce nadledvinek a vyrovnávání hladin kortizolu. To může být užitečné pro ženy, které žijí ve stresovém pracovním prostředí, nebo si prochází stresovou životní situací.

Maca

Tato peruánská rostlina je známá svou schopností podporovat rovnováhu hormonů nejen u žen, ale i u mužů. Maca obsahuje řadu živin, včetně vitamínů, minerálů a aminokyselin, které mohou pomoci podpořit zdravou funkci štítné žlázy. Je často používána k regulaci menstruačních cyklů, snížení PMS příznaků a podpoře plodnosti. Má však schopnost i dodat energii a podpořit fyzickou výkonnost.

Mohlo by se vám líbit

Pravda o kortizolu: Je tento hormon skutečně škodlivý?

Na TikToku v posledních měsících získal na popularitě hashtag #CortisolTok, při kterém influenceři a uživatelé bijí na poplach před nebezpečím vysoké hladiny hormonu kortizolu. Než se ale vzdáte ranní kávy nebo zrušíte členství v posilovně, pojďme se blíže podívat na to, k čemu kortizol vlastně je a zda byste se doopravdy měli znepokojovat.
elle.cz
Rhodiola

Tento adaptogen má dlouhou historii používání v tradiční medicíně, zejména ve východní Evropě a Asii. Rhodiola, neboli „rozchodnice růžová”, pomáhá tělu lépe zvládat stres, vyrovnávat hormonální reakce, zároveň zmírňuje únavu a deprese.

Ashwagandha

Další adaptogen s vynikajícími vlastnostmi pro podporu nejen hormonálního zdraví u žen i mužů je ashwagandha, neboli „vitánie snodárná“. Vychází z Ajurvédy a pomáhá snižovat stres, zvyšovat energetickou dostupnost, zlepšovat atletickou výkonnost a také podporuje tvorbu hormonu testosteronu, který je důležitý pro plodnost a hormonální zdraví jak mužů, tak i žen. Pravidelná konzumace ashwagandhy je spojována s lepším duševním zdravím a stabilnějšími náladami.

Drmek obecný

Tato bylina, známá také jako vitex nebo chasteberry, je oblíbená pro svou schopnost podporovat hormonální rovnováhu zejména u žen. Drmek obecný pomáhá regulovat hladiny prolaktinu, hormonu spojeného s řízením menstruačního cyklu. Je často používán pro snížení PMS příznaků, jako jsou bolesti prsou, podrážděnost a náladové výkyvy, ovšem může být skvělým pomocníkem i pro ženy v menopauze.

Mohlo by se vám líbit

Jak na zdravá střeva? Nastartujte jimi svou imunitu i duševní pohodu

Věděli jste, že většina imunity leží ve střevech? A že střevní mikrobiom zásadně ovlivňuje vaší psychickou pohodu? Čtěte dále, abyste zjistili, proč je péče o střeva tak důležitá, a jak se o ně co nejefektivněji starat.
elle.cz

Takže co si z toho vzít?

Je důležité mít na paměti, že každý jedinec má svůj vlastní jedinečný biochemický make-up. Co funguje pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého. Pokud hledáte cestu, jak svému tělu pomoci, a chemie není vaše nejoblíbenější disciplína, tyto byliny mohou být užitečným nástrojem pro podporu celkové rovnováhy a vitality vašeho těla. V (ne)poslední řadě je esenciální si uvědomit, že suplementy slouží pouze jako doplněk ke zdravému základu. Pravidelný pohyb v rozumné míře, dostatek spánku a vyvážená strava jsou stavebními kameny pro optimální hormonální zdraví. Pokud čtete tento článek, dost možná vás něco v tomto kontextu trápí anebo sama na sobě pozorujete nějaké příznaky. Proto je důležité zmínit – je vždy dobré konzultovat jakékoliv zdravotní starosti a záležitosti se svým lékařem! 

Mohlo by se vám líbit

Prospěje zdraví, kráse i hubnutí. Med jako zázračný všelék

Osladí vám začátek dne a pomůže jen tak mimochodem shodit pár nadbytečných kil. Med je nejenom skvělým vitaminovým dopingem, ale disponuje i mnoha geniálními vlastnostmi, které usnadňují hubnutí. A to se mezi svátky hodí, no ne?
elle.cz

Zdroj: www.newbeginningsobg.com, www.my.clevelandclinic.org, www.healthline.com, www.webmd.com, www.health.harvard.edu