Kolik sexu je tak akorát?

Určitě víte, a je vám jasné, že každý vztah má své noty, podle kterých se v něm hraje hudba přesně v takovém tempu, v jakém vyhovuje té či oné dvojici. Jiný rytmus máte vy, jiný vaše kamarádky. Frekvence hrátek s vašim partnerem je tak naprosto a čistě ve vaší režii. Nemusíte se proto vůbec trápit tím, že vám vaše kamarádka u oběda pravidelně líčí, že má ve svém vztahu vášnivé chvilky několikrát denně a vy si vlastně tak trochu ani nemůžete vzpomenout, kdy jste si naposledy opravdu užívala. Buďte v naprostém klidu. Za prvé nevíte, zda si vaše přítelkyně celou situaci malinko nepřikrášluje a za druhé… Jste si vlastně jistá, že byste si opravdu chtěla užívat sex častěji, než je zvykem?

Spalující vášeň začátků

Je logické, že na začátku vztahu je pro vás sex alfou a omegou. Nemůžete se nabažit jeden druhého a představa, byť jen jediného dne, kdy se svého protějšku nebudete dotýkat a kdy si nebudete užívat jeden orgasmus za druhým, je naprosto šílená. Navíc jste si jistá, že přesně takhle to bude už navždy. Vaše vzájemná touha a chtíč přece nemůže zmizet. Ano, dřív se vám to možná ve vztahu stalo, ale teď? Teď je to nemyslitelné. Tenhle vztah je něco úplně jiného a ani jeho délka nezmění nic na tom, jak to máte dnes… Tento scénář by se určitě hodil do hollywoodského romantického filmu, v reálném životě je však všechno trochu jinak.

Jak je to tedy správně?

Délka vztahu samozřejmě ovlivňuje vše, včetně vašeho sexuálního života. Pokud vám vaše kamarádky tvrdí, že jejich sex je i po několikaletém vztahu stejný, jako tomu bylo na začátku, nejspíš to nebude tak úplně pravda. Sexuální expertka Tracey Coxová si stojí za názorem, že hlásat obecně, kolik sexu je tak akorát, je naprostý nesmysl. Vaše touhy ovlivňuje spousta faktorů, které se podepisují na celkovém rozpoložení. Ať už se jedná o únavu, užívání léků, stres, stravu, práci… Existuje nemalý seznam věcí, které nepřímo ovlivňují chování v ložnici a nemají nic společného s kvalitou vztahu. Je proto důležité uvědomit si, že to, že jste na začátku měla sex opravdu velmi často, bylo právě tím začátkem. Nacházela jste se na emocionální horské dráze, endorfiny pracovaly na milion procent a vaše touha byla na vrcholu.

Po čase se vše, včetně vaší touhy a vášně uklidní, a vy ve vztahu začnete vnímat i jiné věci než je sex a vzájemná přitažlivost. Začnete žít opravdový vztah, který už není založen jen na emocích a vášni. Sex je samozřejmě stále důležitý, ale ke štěstí vám stačí i pouhé zázemí a klid, který doma společně se svým partnerem nacházíte každý večer po příchodu z práce. Přesně tohle je podle Tracey Coxové ten moment, kdy by spolu partneři měli začít otevřeně o sexu a jeho množství mluvit a nastavit si vlastní tempo, kterým se chtějí řídit a který jim vyhovuje. Nebojte se tuto debatu otevřít a snažte se být maximálně upřímná. Dejte svému protějšku najevo, jak na tom jste a že jste připravená vyslechnout i jeho přání a touhy.

Šťastný konec, nebo nový začátek?

Vyústila vaše debata vzájemnou shodou a díváte se na situaci stejnýma očima? Pak jste vyhrála malý velký jackpot v loterii o ideální partnerství. Ne vždy však oba partneři vidí věci stejně. Podle Coxové existuje velké množství párů, kdy jeden z dvojice chce sexu zkrátka víc než ten druhý. Pokud je váš partner vášnivější než vy a dožaduje se sexuální pozornosti častěji než je vám příjemné, nebojte se ozvat. Opět platí známé pravidlo, že s upřímností dojdete nejdál a nejrychleji. Vyhněte se chození kolem horké kaše a zkrátka mu povězte, jak vše cítíte. Žijete v 21. století a rozhodně si nemusíte nechat líbit nic, co vám není příjemné, nebo s čím nesouhlasíte.

Sex by měla být dobrovolná aktivita po které touží oba dva partneři stejně, pokud tomu tak není, je na čase hledat společně řešení. Ano, samozřejmě je velká pravděpodobnost, že si vše vyříkáte, najdete kompromis, který bude vyhovovat vám oběma a vše bude i nadále zalité sluncem. Pokud se tak ale nestane a váš partner vás bude nutit do něčeho, co vám není po chuti, v horším případě začne používat ultimáta typu: „Tak když si nemůžu užívat s tebou, budu se muset poohlídnout jinde,“ je na čase velmi rychle zhodnotit situaci. Pokud váš partner nerespektuje touhy a přání, které máte, raději to celé skončete. Ano, sex ve vztahu je velmi důležitý, pokud se z něj ale stane nástroj k využívání či manipulaci, stává se bezpředmětným. Vztah i sex samotný...

Zdroje: CNN Health, Vice.com, Elle.com