Koronavirus: jak se šíří? Článek exkluzivně v produkci Sifty

Nový koronavirus šířící se z Číny již zasáhl všechny kontinenty. Počet nakažených se stále zvyšuje a nejen evropské státy zavedly řadu protiopatření. Co o viru zatím víme?

Jak se šíří?

Virem vás může nakazit již nemocný člověk tzv. kapénkovou infekcí, drobnými kapičkami z úst a nosu, například kýchnutím nebo zakašláním, které můžete vy jako zdravý člověk stojící poblíž vdechnout. Tyto kapičky se mohou po kýchnutí také dostat na místa kolem nakažené osoby a další lidé se pak mohou nakazit kontaktem s těmito objekty a následným dotykem očí, úst nebo nosu. 

Celkový počet osob s prokázaným onemocněním COVID-19:

Svět: 1 279 722 případů 7.4. večer (WHO).

ČR: 5033 případů, z toho 181 uzdravených a 91 úmrtí. k 8.4. v 8:25hod (MZČR). 

Reprodukční číslo R = 1:

Číslo, které se často skloňuje ve zprávách. Reprodukční číslo nám udává počet osob, které průměrně nakazí již nakažená osoba. Čím je toto číslo vyšší, tím více se nákaza šíří. Cílem je, a v ČR se k němu blížíme, dostat se pod číslo 1. To by znamenalo, že šíření se snižuje natolik, že laicky řečeno "vyhráváme". 

ELLE & Sifty

Prevence v ČR v souladu s nařízením vlády:

 • pravidelně si umývejte ruce a na veřejných místech, například v nákupních prostorách noste rukavice, či si u vstupu vydezinfikujte ruce.
 • noste ústní roušky a respirátory (výběr vhodné varianty konzultujte, ústní rouška a různé typy respirátorů mají odlišné funkce)
 • nedotýkejte se obličeje (ústa, oči, nos), abyste nepřenesli virus z potenciálně kontaminované ruky přímo na sliznice, a tak rovnou do těla
 • při kašli a kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem, nebo kýchejte do lokte
 • dodržujte odstup alespoň dva metry od cizích osob
 • pečlivě tepelně upravujte maso a vejce
 • vyvarujte se úzkého kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání

Mám se jít testovat?

Je jasné, že mnozí teď mají strach, zda jejich nachlazení s tímto onemocněním nesouvisí a často se ptají, jestli se mají jít otestovat. Linky jsou mnohdy přetížené a dovolat se lékaři se někdy může zdát jako mission impossible, ale stejně jako Tom Cruise – musíte vytrvat. Pro jistotu přikládáme prvotní rozcestník, jak postupovat:

 • telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře, krajskou hygienickou stanici, popř. lékařskou pohotovostní službu – zde dostanete informace o dalším postupu
 • pokud vám testování nařídil lékař či hygienik, je hrazeno ze zdravotního pojištění, když se pro testování rozhodnete sami, platíte částku podle ceníku příslušné laboratoře
 • v rámci své ochrany i ochrany okolí nechoďte k lékaři ani do laboratoře osobně
 • odběr vzorku probíhá často v domácnosti díky odběrové sanitce a nebo vám může být sděleno, abyste se dostavili na speciální odběrové místo (zdravotnický stan, většinou v areálu nemocnice)
 • test prokáže, jestli máte virus ve výtěru z dýchacích cest
 • podle výsledku testu vám může být nařízena domácí karanténa (v případě lehkého průběhu nemoci) a nebo hospitalizace na infekční oddělení (těžší průběh nemoci)
 • testováni jsou přednostně lidé s příznaky

Jaké jsou příznaky?

Mezi nejběžnější příznaky nákazy novým koronavirem patří zvýšená teplota, únava, dušnost a suchý kašel. Méně časté jsou pak bolesti v krku nebo průjem. Někteří nakažení nemusí vůbec vykazovat příznaky, a naopak ne všichni s podobnými příznaky musí být nutně nakaženi. Buďte tedy opatrní a vždy zvažte, zda jste mohli přijít s nákazou do kontaktu.

Léčba:

Virová onemocnění se mohou léčit pomocí léků zvaných antivirotika neboli virostatika. Běžná virová onemocnění (rýma, infekce, nachlazení, chřipka) se léčí pouze symptomaticky – tedy léky proti bolesti, horečce, či jinou formou léčení konkrétních příznaků. Přímo antivirotiky jako takovými se léčí velmi vzácně, jelikož jejich nežádoucí účinky jsou mnohdy výraznější a větší než ty žádoucí. 

Existují konkrétní antivirotika, která se testují v boji proti koronaviru, v tuto chvíli je to hlavně lék Remdesivir (nebo také Planequil).

Kde hledat ověřené informace

Užitečné odkazy: 

Nina medailonek
cara
cara magazin

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo