Meditace podle slavných: Ticho, tma i terapie chladem

Moderní doba je velmi rychlá a hektická. Stres se stal novým „normálem” a přeplněný rozvrh úkolů za 24 hodin stíhá splnit snad jenom Wonder Woman. Pro mnohé byznysmeny, herce a modelky se proto meditace stala nejoblíbenější prevencí před mentálním kolapsem. Meditace nás učí duševní rovnováze, klidné analýze vlastních emocí a upřímné sebereflexi. Paul McCartney medituje již přes padesát let a herec RichardGere na své spirituální cestě propadl budhismu a stal se dokonce blízkým přítelem Dalai Lamy.   

Nejpopulárnějším druhem je transcendentální meditace – spočívá v pohodlném sezení se zavřenýma očima v tiché místnosti, v rámci čehož se po dobu dvaceti minut opakuje zvuk nebo jedna fráze. Jedná se ve své podstatě o uklidnění mysli, zbavení se pocitu trémy, strachu a úzkosti. Mezi její největší zastánce patří Oprah Winfrey, Kate Perry, Jeff Goldblum nebo Lenny Kravitz.  

Dalším oblíbeným druhem je dva a půl tisíce let stará „vipassana", kterou praktikuje indický prezident Ram Nath Kovind nebo spoluzakladatel a bývalý CEO Twitteru Jack Dorsey. Cílem tohoto duchovního cvičení je primárně sebepoznání – znamená to, že po nějakou dobu během dne se zaměřujete na své fyzické pocity nebo strachy, a snažíte se odhalit jejich původ. Do určité míry tak tento proces připomíná psychoterapii, během které se terapeut snaží najít původ vašich negativních emocí a racionálně je vysvětlit. Pro navození duševní pohody nemusíte chodit do specializované kliniky – postačí vám k tomu upřímnost k vlastní osobě a dvacet minut tiché sebereflexe z pohodlí vašeho domova.  

 

Jak aktivovat hormony štěstí? Pomůže vám sport, vaření i sex

elle.cz

 

Pro příznivce dynamického stylu života je tu stará známá jóga. Ta zahrnuje fyzické cvičení v podobě speciálních pohybů a poloh, které podpoří vaši fyzickou flexibilitu a zároveň uklidní vaši mysl. Tato lehká cvičení vyžadují koncentraci mysli a rovnováhu těla, kdy jedno nemůže existovat bez druhého. Miluje jí Robert Downey Jr., Jennifer Aniston, Lady Gaga nebo Matthew McConaughey.  

Existuje také několik druhů meditace, které se zaměřují (pouze) na správné dýchání – ty praktikují nejen jogíni a profesionální zpěváci, ale také bojoví mistři ju-jitsu. O těchto specifických technikách pojednává mnoho učení pocházejících z východu – taoismus, budhismus a hinduismus. Kromě lepšího okysličení mozku navíc určité cviky také pomáhají zlepšit koncentraci a bdělost, snížit tlak v cévách, redukovat záněty nebo také zlepšit funkci imunitního systému. Nejznámější z nich je metoda hlubokého, řízeného dýchání inspirovaná holandským sportovcem Wimem Hofou, známým jako „The Iceman”. Tu lze praktikovat samostatně nebo v kombinaci s terapií chladem, kdy je tělo vystaveno extrémně nízkým teplotám po dobu několika minut. Před několika lety virální videa jeho ledových lázní zaplavila internet. Zdravotní benefity jeho metody byly potvrzeny mnoha studiemi po celém světě, a mezi největší fanoušky (a přátele sportovce) patří celebrity jako Tom Cruise, Joe Rogan, Chris Hemsworth nebo Orlando Bloom.  

 

O nejrůznějších způsobech meditace, známých, i těch méně obvyklých, se dočtete v tištěném vydání dubnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

 

Zdroj: Everydayheath.com, healthline.com 

6 wellness praktik, které zlepší váš každodenní život

elle.cz