Sound healing? Wellness metoda, kterou už sami dávno praktikujete

Sound healing, neboli léčení zvukem, je v poslední době stále populárnější způsob relaxace a regenerace těla i mysli. Často se setkáte i s pojmem zvuková koupel (z anglického sound bath), protože se o sound healingu říká, že vás zvuk zaplaví. Především je to však holistická praxe a alternativní terapeutická metoda, která nám umožňuje ponořit se do hlubokého stavu meditace pomocí nástrojů k vytvoření uklidňujících zvukových kulis. Využívá zvukových vln různých frekvencí především k uvolnění emocionálního a fyzického napětí, tyto vlny mají vliv na naše tělo a psychiku a dokážou pozitivně ovlivnit naše duševní rozpoložení. 

Praktikuje se především pomocí různých nástrojů, jako jsou gongy, tibetské mísy, zvonky a flétny. Tyto nástroje vytvářejí různé zvuky a frekvence, které mají specifický účinek na naše tělo a psychiku. Mezi hlavní benefity sound healingu patří zklidnění myšlenek, zlepšení kvality spánku, redukce stresu, snížení úzkosti a napětí, zlepšení imunity a harmonizace energie v těle. Tyto benefity jsou dosažitelné díky tomu, že zvukové vlny dokáží proniknout do hloubky těla a působit na buněčné úrovni. Sami však základní formu sound healingu praktikujete možná i každý den – víte, jaká hudba vám pomůže při jógové praxi, a když nemůžete usnout, pustíte si relaxační zvuk deště...

Meditace podle slavných: Ticho, tma i terapie chladem

elle.cz

Doma, nebo s odborníkem?

Praktikování sound healingu je poměrně snadné, můžete jej provozovat doma i za dohledu odborníka. Někdo si na hudební nástroje zahraje jako na terapeutický prostředek sám pro sebe, zatímco jiní se účastní seancí s profesionálním terapeutem. Pokud si sound healing chcete vyzkoušet v pohodlí domova, můžete si pořídit například nahrávky s různými zvuky a frekvencemi, které budou to pravé pro vaše uši i duši. Existují také speciální aplikace, které vám umožní si vytvořit vlastní zvukovou terapii. 

Pokud však preferujete soundhealing pod dohledem odborníka, můžete navštívit speciální kurzy, workshopy nebo individuální terapie. Odborník vám bude schopen poradit s výběrem nástrojů a frekvencí, které budou nejúčinnější právě pro vás. Během terapie budete ležet na podložce a poslouchat zvuky, které odborník vytváří pomocí různých nástrojů. Možná to zní příliš ezo a řeknete si, že něco takového není nic pro vás. Sound healing se však prolíná i do dalších oblastí wellbeingu, které vám mohou být mnohem bližší. Absolvovat můžete například jógu, jejíž součástí je právě taková terapie zvukem, nebo se zúčastnit skupinové zvukové meditace. Sound healing využívají i například vaše terapeutky při relaxační masáži...

Je důležité si uvědomit, že když se zvuková terapie praktikuje bez dohledu odborníka, může dojít k přetížení sluchu, zvukové nástroje mohou totiž být hlasité a fungovat na vysoké frekvenci. Pokud se rozhodnete sound healing vyzkoušet, ujistěte se, že máte správné zvukové nástroje a techniky, nebo kontaktujte odborníka, který vám s terapií může pomoci.

6 wellness praktik, které zlepší váš každodenní život

elle.cz

Zdroj: Mind Body Green, Academy of Sound Healing, Yoga Basics, The Healthline