Miliardářka, komorník a milenec: smutný příběh nejbohatší ženy světa

Štěstí za peníze?

Liliane Bettencourt měla to štěstí nebo smůlu, že se narodila jako jediná dcera a dědička zakladatele kosmetické firmy L'Oréal. Když její otec v roce 1957 zemřel, získala Liliane majetek v hodnotě 20 miliard dolarů. Když v roce 2017 umírala ona, se 45 miliardami dolarů, vlastním ostrovem v Pacifiku, drahocennými šperky a spoustou uměleckých děl ve své rezidenci, byla nejbohatší ženou na světě. Přesto ji peníze a fakt, že si díky nim mohla dopřát cokoli, nedokázaly udělat šťastnou.

Štěstí si za peníze nekoupíte! Potvrzuje to 80 let dlouhý výzkum

elle.cz

Jediná dědička

Liliane Bettencourt, tehdy ještě Schueller, se narodila 21. října 1922. Její otec, špičkový chemik Eugen Schueller, vymyslel barvu na vlasy a položil tím základní kámen své budoucí firmy a svého nezměrného bohatství. Liliane vyrůstala v luxusu, ale stín neštěstí ji provázel už od dětství. Když jí bylo pět let, zemřela jí matka a Lili zůstala s otcem sama. V patnácti letech nastoupila do L’Oréalu a začala se připravovat na to, že se jednou stane jeho majitelkou. K penězům její rodiny se později díky svatbě s členem francouzské vlády André Bettencourtem připojil i obrovský společenský vliv. Z manželství s Andrém se narodila jediná dcera Françoise.

Zlatá klec

Ačkoli Liliane měla všechno, co potřebovala ke šťastnému životu – nesmírné bohatství, životního partnera a dítě, nezdálo se, že by si život nějak zvláště užívala. S manželem měli hezký, ale rezervovaný vztah a s dcerou si Liliane příliš nerozuměla. Liliane, která milovala společnost a byla velmi cílevědomá, připadala malá Françoise jako kukaččí mládě. Byla zádumčivá, nehezká, podivná. Neuměla k ní přilnout s bezpodmínečnou mateřskou láskou a Françoise to odmalička z matky cítila. Liliane dokonce jednou prohlásila, že je Françoise jako osina v zadku a že je jí vrcholně nepříjemná představa, že po ní dcera jednou zdědí firmu i všechen majetek. Dcera jí porodila dva krásné vnuky, ale ani to Liliane nenaplnilo žádným zvláštním pocitem štěstí.

Krásní, mladí a bohatí: dědicové, jejichž jména vás překvapí

elle.cz

Milenec za všechny peníze

To se změnilo v den, kdy Liliane přijel k rozhovoru do časopisu Egoiste vyfotit François-Marie Banier. Fotograf a společensky obratný člověk byl zábavný, sebevědomý a okouzlující. Osamělou Liliane, zvyklou na upjatý život ve vysokých společenských kruzích a na rezervovaný, uctivý přístup všech v jejím okolí, jeho chování vůči ní zcela očarovalo. Banier s Liliane mluvil s nezvyklou otevřeností, zval ji do společnosti, bavil ji, bral ji na výlety a dovolené. Liliane konečně získala pocit, že žije. Za všechny tyto radovánky proto vůbec neváhala platit a dělala to ráda. O 25 mladšího muže si vydržovala a platila nejen za sebe, ale i za něj. Časem se k tomu přidalo i darování nákladných uměleckých děl a dalších cenností, jejichž hodnota se časem vyšplhala na neuvěřitelnou částku téměř jedné miliardy eur.

Tajné nahrávky

Vztah Baniera a madame Bettencourt ale nenechával chladnými ani zaměstnance domu, ani její dceru Françoise. Když se dozvěděla, že Banier nemá stále dost a chce, aby ho její matka adoptovala a on se stal vedle Françoise dalším právoplatným dědicem miliardového majetku, došla jí trpělivost. Ve spolupráci s komorníkem Pascalem Bonnefoyem začala pořizovat v domě své matky nahrávky usvědčující nejen Baniera, ale i další zaměstnance z lákání peněz ze stárnoucí, důvěřivé a stále roztržitěji působící miliardářky. To ovšem nebyla jediná znepokojivá věc, která se špehováním odhalila. Přišlo se i na to, že madame Bettencourt zřejmě tajně financuje činnost politických stran a prezidentskou kampaň Nikolase Sarkozyho.

Která je která? VIP dcery, které vypadají jako jejich slavné matky

elle.cz

Každý si chtěl ukousnout

Françoise, zděšená tím, co se v domě její matky odehrává, předala nahrávky policii a začala se u soudu domáhat, aby byl fotograf Banier okamžitě odstraněn z blízkosti její matky a nemohl z ní nadále lákat peníze. S tím souvisela i žádost, aby soud zbavil její matku Liliane svéprávnosti. Začala soudní bitva, která nemá v dějinách Francie obdoby. Odposlechy a důkazy odhalily nejcitlivější místa nejbohatší rodiny Francie a měla dalekosáhlé následky i pro francouzskou vládu a prezidenta Sarkozyho. Tomu sice nebylo nikdy oficiálně prokázáno, že si peníze od Liliane Bettencourt bral, ale jeho popularita spadla na historické minimum a v následujících volbách byl drtivě poražen svým konkurentem Françoisem Hollandem.

Ztratila všechno a všechny

Už tak chladné vztahy Liliane a Françoise padly na bod mrazu. Matka měla dceři za zlé, že jí nedovolí žít jak chce a s kým chce. Dcera chtěla zabránit tomu, aby matku využívali příživníci a z rodinného majetku si dělali dojnou krávu. Po sérii soudních přelíčení a mnoha lékařských vyšetřeních dosáhla Françoise vítězství. Liliane Bettencourt byla diagnostikována počínající Alzheimerova choroba a byla zbavena svéprávnosti. Komorník Pascal Bonnefoy pomohl Francoise Bettencourt zachránit čest i jmění její rodiny. Vykonal jsem povinnost vůči rodině,“ prohlásil komorník u soudu. Liliane Bettencourt zemřela v izolaci od těch, kteří ji po dobu jejího života využívali. Stalo se vše, co nechtěla. Přišla o svého milovaného Baniera a její podceňovaná dcera získala vliv nad LʼOréalem i rodinným jměním. Otázkou je, jestli si toho ve svých posledních dnech byla vědoma.

Prokletí rodu Presley: Proč jim sláva ani jmění nepřinesly štěstí?

elle.cz