Prezidenti zelenáči: Když zemi vládnou herci, byznysmeni nebo vojáci

Třeba bývalý haitský prezident Michel Martelly, známý jako Sweet Micky. Přes deset let byl úspěšným zpěvákem, než se v roce 2011 stal prezidentem. V Británii zasedla v parlamentu herečka Glenda Jackson a bývalý Terminátor Arnold Schwarzenegger zase zastával úřad guvernéra Kalifornie. Ostatně, i bývalý americký prezident Donald Trump do Bílého domu nastoupil jako byznysmen, provozovatel kasin a hotelů a osobnost známá z reality show. Kteří další prezidenti byli před svým zvolením politickým nepopsaným listem?

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Než se v květnu 2019 stal ukrajinským prezidentem, působil jako herec, scenárista, televizní moderátor a ředitel produkčního studia Kvartal 95. Jeho nejznámější rolí – a tak trochu předpovědí budoucnosti – byla ta v komediálním seriálu Sluha národa. Zelenskyj ztvárnil učitele dějepisu Vasilije Holoborodka, který vyhrál prezidentské volby díky virálnímu videu kritizujícímu zkorumpovanou ukrajinskou vládu. Politická strana Služebník lidu, za kterou v roce 2019 kandidoval v prezidentských volbách, dostala jméno právě po tomto seriálu. Volodymyr Zelenskyj, do doby ruské invaze na Ukrajinu, byl vnímám jako komik v úřadu prezidenta. Ale díky svému překvapivě vzdorovitému přístupu a razantnímu odmítnutí se podvolit silnějšímu agresorovi, okamžitě získal celosvětové uznání a nálepku chlapa, který má pořádné, no… odhodlání. Ve svém zeleném svetru se politický zelenáč stal symbolem odvahy a pro ženy také ztělesněním sex-appealu. Houfně si začaly kupovat polštářky s jeho podobiznou, aby jim dělal společnost v posteli. Jeho manželka Olena měla radost.

První dámy s vytříbeným módním stylem. Bude mezi nimi i ta česká?

elle.cz

Jimmy Morales, prezident Guatemaly

Když Jimmy Morales v roce 2015 kandidoval na guatemalského prezidenta, měl na vítězství jen mizivou šanci. Půl roku před volbami ho podle volebních průzkumů plánovalo podpořit méně než 1 procento voličů. Když mu byly tři roky, umřel jeho otec při autonehodě a rodina si musela na živobytí vydělávat prodejem banánů. Později začal natáčet televizní skeče a vystupovat ve vlastní show „Moralejas“. Jedna z jeho nejoblíbenějších scének – o kovbojovi, který se stane prezidentem – předznamenala jeho budoucnost.. Pak dostal ten zdánlivě pošetilý nápad uvést tuto scénku do reality a ohlásil kandidaturu na prezidenta. Volby proběhly po rezignaci tehdejšího prezidenta Otta Pereze Moliny, na kterého byl vydán zatykač pro korupci. Jimmy Morales využil své pozice politického outsidera a začal vést kampaň se sloganem „ani korupčník, ani zloděj“. Vyhrál se 70% hlasů.

Donald Trump, prezident USA

Roli prezidenta v komediální nadsázce přiřknul seriál i dalšímu prezidentovi v řadě – jednalo se o Simpsonovy a Donalda Trumpa. Že by tohle byl ten magický recept na budoucí úspěch? Donald Trump se stal 45. americkým prezidentem, poté co v roce 2017 porazil Hillary Clinton. Do té doby byl „jen“ majitelem několika hotelů, kasin, golfových hřišť a luxusních realit po celém světě. Na televizní stanici NBC se objevoval i v reality show The Apprentice, kde soutěžící museli prokazovat své obchodní dovednosti. Donald Trump proslul nekonečnou řadou kontroverzních vyjádření, rozhodnutí a skandálů – politických i soukromých. Vše vyvrcholilo neuznáním vítězství rivala Joea Bidena v následných prezidentských volbách, které vyvrcholilo napadením Kapitolu Trumpovými příznivci. Upřít mu ale nelze to, že do Bílého domu přivedl jednu z nejkrásnějších prvních dam na světě, bývalou slovinskou modelku Melanii. Mimochodem, seriál Simpsonovi předpověděl návrat Donalda Trumpa do čela v roce 2024. Kdoví, jestli se trefí i tentokrát.

Průkopnice s tmavou pletí: První dáma, miliardářka i topmodelka

elle.cz

Petr Pavel, prezident České republiky

Armádní generál Petr Pavel se stane počátkem března 13. prezidentem naší země. Narodil se do vojenské rodiny a sám ke kariéře v armádě od mládí směřoval. Před sametovou revolucí působil jako výsadkář a průzkumník, po ní pracoval v armádní zpravodajské službě. V lednu 1993 jako účastník mírové mise UNPROFOR v tehdejší Jugoslávii pomohl se svou jednotkou v dobrovolné vojenské operaci zachránit přes 50 francouzských vojáků z válečné zóny mezi Srby a Chorvaty. Za tuto misi Petr Pavel obdržel nejvyšší francouzské vojenské vyznamenání a za mimořádnou odvahu i nejvyšší francouzské státní vyznamenání založené v roce 1802 Napoleonem Bonapartem - Řád čestné legie. V Česku převzal Petr Pavel z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za hrdinství. Zajímavé je, že se během své kariéry setkal se všemi polistopadovými českými prezidenty. Od Václava Havla přebíral vyznamenání, Václav Klaus ho jmenoval náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a vedl vojenskou přehlídku při inauguraci Miloše Zemana. Tehdy ho zřejmě ještě ani nenapadlo, že se za pár let stane jejich nástupcem.

 

Zdroj: Wikipedia, google.com, latimes.com, generalpavel.cz