Podivili jste se někdy snad nad tím... proč jsme na jaře tak šťastní?

Když slunce svítí

Prvním důvodem je světlo. S prodlužujícími se dny dochází ke zvýšení množství slunečního světla, což ovlivňuje naše tělo i mysl. Sluneční paprsky stimulují tvorbu endorfinů, hormonů štěstí, které přispívají ke zlepšení nálady a pocitu blaha. Zároveň sluneční světlo podporuje vznik vitamínu D, který je důležitý pro náš imunitní systém a celkové zdraví.

A vše venku bují...

Dalším faktorem je obnova přírody. Když příroda začíná kvést a zeleň se vrací do krajin, vnímáme to jako symbol obnovy a nového začátku. Vzduch je plný vůní květin a zvuků ptáků, což má blahodárný účinek na naši psychiku. Procházky v parku nebo v lese mohou být skvělým způsobem, jak se vyhnout stresu a naladit se na pozitivní vlnu.

Mohlo by se vám líbit

Here comes the sun: 5 zdravotních benefitů pobytu na slunci

Dlouho očekávané sluncem zalité dny jsou zpátky a s nimi přichází i mnoho zdravotních benefitů, které pro nás slunce a jeho hřející paprsky představují. Pokud byste už tak neměli dostatek důvodů, proč trávit co nejvíce času venku, přidáme vám jich pár navíc.
elle.cz

Čas na obměnu šatníku

Jaro je také dobou, kdy se vrháme do hlubin našeho šatníku, abychom po měsících oblékli šaty, které jsme na sklonku léta odložili. Svůj šatník můžeme osvěžit novými kousky, ať už jsou to vzdušné šaty nebo barevné doplňky. Móda hraje důležitou roli ve vytváření našeho sebevědomí a dobré nálady, a tak jaro přináší skvělou příležitost pro módní experimenty.

Aktivity na čerstvém vzduchu

Po zimním období, kdy jsme byli omezováni počasím, se na jaře můžeme vrátit k venkovním aktivitám. Cyklistika, procházky v parku nebo cvičení na čerstvém vzduchu nám pomáhají zapojit se do zdravého životního stylu a zároveň uvolňují endorfiny. Zkuste dát šanci běhu, vyzkoušejte jógu tentokrát na slunci.

Blízkost přátel a rodiny

Jaro je také časem, kdy se vracíme k sociálním aktivitám a trávíme více času s přáteli a rodinou. Otevírají se venkovní kavárny a restaurace, pořádají se různé události a festivaly. Společnost blízkých lidí je zásadní pro naši duševní pohodu a pocit štěstí. Neizolujeme se nadále doma, sluneční paprsky nás táhnou ven. Už máte na dnešní večer plán?

Mohlo by se vám líbit

Jak do naší rutiny zařadit pohyb, který nás bude opravdu bavit?

Je středa odpoledne, vy máte po několika úmorně dlouhých pracovních schůzkách a teď se ještě donutit jít do fitka odcvičit svůj trénink, i když byste si nejradši sedli domů na gauč se skleničkou vína... Je vám to povědomé? Nám také.
elle.cz

Ten má rád to a ten zas tohle

Nicméně, i přes všechny tyto pozitivní faktory, může jaro přinést také negativní pocity. Pro některé lidi může být jaro spojeno s alergiemi a potížemi spojenými s pylem. Tyto zdravotní problémy mohou ovlivnit naši náladu a pocity štěstí. Navíc pro některé jedince může být jaro časem stresu a zátěže, například kvůli zkouškám ve škole nebo pracovním povinnostem. Také je třeba zmínit, že štěstí je subjektivní a individuální pocit. Každý člověk může reagovat na jaro jinak a mít své vlastní důvody, proč se cítí šťastně, nebo naopak. Někdo může být nadšený z venkovních aktivit a slunečního počasí, zatímco jiného může těšit spíše klid a pohoda uvnitř domova. Celkově vzato, jaro může být pro mnoho lidí časem radosti a optimismu. Sluneční světlo, obnova přírody a vyšší teploty mají pozitivní vliv na naši náladu a pocity štěstí. Nicméně, je důležité si uvědomit, že každý jedinec je jedinečný a reaguje na jaro až na osobní základě. Pokud se cítíte šťastní na jaře, užívejte si tyto okamžiky a využijte je k nabrání pozitivní energie.

Mohlo by se vám líbit

Good Mood Boost! Jak v šedivých dnech na dobrou náladu?

Gratulujeme, nejdepresivnější období roku plné šedivé oblohy a sluníčka v nedohlednu je za námi. Dny se krůček po krůčku prodlužují a i když to venku na jaro stále ještě nevypadá, nabírá své síly, aby za pár týdnů propuklo v plném květu. Jak se obrnit proti sychravému počasí a plížícímu se splínu v posledních dnech dlouhé zimy?
elle.cz

Zdroj: worldcrunch.com, psychologytoday.com