Tipy pro zvládání menstruace: Jak si ulevit od bolesti a nepohodlí

Menstruační kit

Naše těla nejsou stroje a perioda se někdy může objevit nečekaně. Mít proto připravený menstruační kit, který bude schovaný ve stole v kanceláři nebo permanentně v kabelce, vám může ušetřit spoustu stresu. Mějte v něm náhradní spodní prádlo, tampony nebo vložky, vlhčené ubrousky a – pokud máte – menstruační kalhotky.

Pohyb

I když může být těžké se přinutit k pohybu, lehké cvičení, jako je procházka nebo jóga, může skutečně pomoci zmírnit menstruační bolesti. Pohyb totiž podporuje uvolňování endorfinů, které působí jako přirozené tlumiče bolesti. Pokud jste ale zaryté sportovkyně a vaše tělo vám umožní aktivitu i v průběhu menstruace, existuje pár značek, které tímto směrem orientují své kolekce. Například mladá designová česká značka cyklistického a outdoorového oblečení MOOQ, za kterou stojí Ondřej Šmída a Pavel Juřík, připravuje nový drop kolekce, v rámci které budou všechny dámské cyklistické šortky vybavené menstruační vložkou. Vložka je schopna absorbovat menstruaci, aniž by zanechala vlhkost nebo skvrny, ale umožňuje únik potu generovaného cvičením. Je snadno omyvatelná, antibakteriální, odolává zápachu a zároveň je ekologická.

Prášky proti bolesti

Křeče vyvolávají prostaglandiny, hormonům podobné látky, které způsobují stahování svalů a cév dělohy. Jejich hladina je nejvyšší těsně před začátkem menstruace. Pokud začnete užívat protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, jeden nebo dva dny před periodou, můžete výrazně zmírnit bolesti a snížit intenzitu krvácení.

Mohlo by se vám líbit

Nekonečná menstruace? Kdy být na pozoru?

Menstruace je jedním z těch nepříjemnějších údělů ženy, a pokud trvá déle než obvykle, začínáme uvažovat nad tím, zda je s námi vše v pořádku. Kdy brát silnou periodu jako varovný signál a kdy je to naprosto normální?
elle.cz

Zázvor

Zázvor se pro své léčivé schopnosti používá už dlouho. Nejenže dovede zmírnit zánět a s tím i menstruační křeče, je také skvělý na trávení a při nevolnosti. Jedna studie dokonce ukázala, že jeho účinek je srovnatelný s ibuprofenem, pokud jde o zmírnění menstruačních bolestí. Zázvor můžete přidat do polévky nebo do smoothie, nejlepší variantou je ale zázvorový čaj. Ten si můžete připravit sami, když v horké vodě povaříte oloupaný čerstvý zázvor a přidáte kapku medu nebo plátek citronu.

Železo

S odchodem krve z těla se vám sníží i hladiny železa. Nedostatek železa se projeví v podobě únavy, ke které se pojí i pochmurná nálada. K návratu do normálu vám pomůže třeba špenát, tofu, ořechy a různá semínka, ryby nebo quinoa.

Teplo

Teplo v oblasti podbřišku nejenže příjemně uklidňuje, ale také stimuluje krevní oběh a zmírňuje bolest způsobenou křečemi. Ne vždy ale máte po ruce svůj nahřívací polštářek. Kupte si jednorázové hřejivé polštářky na ruce a nohy, které se obvykle používají při zimních sportech. Místo toho, abyste si je vkládali do ponožek nebo rukavic, nalepte polštářky na vnitřní stranu pasu vašich kalhot.

Mohlo by se vám líbit

Objevte sílu cycle syncing: Jak žít v souladu s naším cyklem?

Kolik z nás se usídlilo v iluzi, která maluje menstruační cyklus jako další nepříjemnost, se kterou se jako ženy musíme potýkat? Omyl! Je to dar a jen hrstka žen objevila jeho moc. Přidejte se k nim a naučte se s touto tajnou zbraní zacházet. Poznejte s námi metodu cycle syncing.
elle.cz

Co nejíst

Existuje několik jídel, které mohou prohloubit menstruační diskomfort. Konzumace velkého množství soli může způsobit zadržování vody a nadýmání, proto je dobré omezit sůl a vyhýbat se silně zpracovaným potravinám s vysokým obsahem sodíku. Nadměrné množství cukru může vést ke kolísání energie a nálady, což může zhoršit pocity úzkosti nebo deprese. Kofein v kávě může způsobit zadržování vody, nadýmání a bolesti hlavy, a také zhoršit trávicí potíže. Alkohol může dehydratovat, což zhoršuje bolesti hlavy a nadýmání, a také může způsobit trávicí problémy jako průjem a nevolnost. Pálivé jídlo často dráždí žaludek a může vést k bolestem břicha a nevolnosti. Červené maso, byť je bohaté na železo, obsahuje vysoké množství prostaglandinů, které způsobují křeče.

Mohlo by se vám líbit

Bloody Mary: je sex během menstruace no go, nebo větší rozkoš?

O sexu už jsme se mluvit naučili, ale téma ženské periody je ještě pořád doprovázené rozpaky. A co teprve když přijde řeč na sex během menstruace. Skoro nikdo to nepřizná, ale přece si intimitu během menses dopřává až 30% párů. Rádi byste mezi ně také patřili, ale nevíte, jestli stojí za to zbourat bariéry ostychu?
elle.cz

Zdroj: Healthline, ELLE, Business Insider