Goodbye pills! Co se stane, když vysadíte hormonální antikoncepci?

Než se začneme zabývat vysazením pilulky, je nezbytné pochopit, jak funguje. Kombinovaná perorální antikoncepční pilulka obsahuje dva hormony – estrogen a progestin. Tyto hormony zabraňují otěhotnění především tím, že brání vaječníkům v uvolňování vajíček, a tedy blokují ovulaci. Současně zahušťují hlen děložního hrdla, aby efektivně bránil průniku spermií. Teď už se ale pojďme podívat na to, co se může stát, pakliže pilulku vysadíte…

Objevte sílu cycle syncing: Jak žít v souladu s naším cyklem?

elle.cz

Okamžitý návrat plodnosti

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že návrat plodnosti po dlouhodobém užívání pilulky trvá delší dobu, mnoho žen uvádí, že se jejich plodnost obnovuje téměř okamžitě. To znamená, že pokud jste sexuálně aktivní, je nezbytné ihned nasadit jinou formu antikoncepce, abyste zabránila nechtěnému otěhotnění. Naopak, pokud plánujete otěhotnět, začněte brzy užívat prenatální vitaminy, abyste své tělo na těhotenství připravila.

Návrat akné

Pokud jste začala užívat pilulku na kontrolu akné, připravte se na možnost jeho návratu. Hormonální antikoncepce účinně bojuje proti akné zejména v období dospívání, kdy je pleť k problémům nejnáchylnější. S věkem se však pleť spoustě žen přirozeně stabilizuje, takže ne u všech dojde po vysazení pilulky k výrazným problémům.

Menstruujete podle Měsíce? Prozradí, zda jste zlá žena, či dobrá matka

elle.cz

Libido na vzestupu

Jedním z nejčastějších vedlejších účinků, které ženy uvádějí při užívání pilulky, je ztráta libida. Jeho oživení může být první změnou, které si po vysazení všimnete. Někdy k tomu stačí pouhý měsíc.

Kolísání váhy

Nárůst hmotnosti při užívání hormonální antikoncepce je často způsoben spíše zadržováním tekutin než tuku. Po vysazení se u některých žen tato zadržovaná tekutina sníží, což vede k pocitovému úbytku hmotnosti, i když ke skutečnému úbytku tuku nedochází.

Silnější a nepravidelná menstruace

Hormonální antikoncepce často reguluje a zeslabuje menstruaci. To znamená, že po vysazení pilulky se mohou objevit silnější a méně předvídatelné menstruační cykly, zatímco se vaše hormony snaží znovu vyrovnat. Toto období adaptace obvykle trvá až tři měsíce. Mějte na paměti, že váš menstruační cyklus mohou ovlivnit i další faktory. Například stres , nadměrné cvičení a stavy hormonální nerovnováhy, jako je syndrom polycystických vaječníků.

Mužská antikoncepce: proč pilulku plnou hormonů nepolykají muži?

elle.cz

Intenzivnější příznaky PMS

Pokud jste před nasazením pilulky trpěla premenstruačním syndromem, mohou se tyto příznaky zpočátku vrátit se zvýšenou intenzitou. To se může týkat výkyvů nálad a podrážděnosti. Zesílený PMS však obvykle ustoupí během prvních tří měsíců po vysazen

Změny velikosti a citlivosti prsou

Je pravděpodobné, že se vám po vysazení pilulek mírně zmenší prsa. Nějakou dobu mohou být i citlivější. „Pokud jste před zahájením užívání pilulky pociťovala citlivost prsou před menstruací, může se tato citlivost opět vrátit. Na druhou stranu může být citlivost prsou vedlejším účinkem samotné Pilulky, takže její vysazení může být pro některé skvělé. Některé ženy mohou během jednoho měsíce po vysazení pilulky zaznamenat mírné zmenšení velikosti prsou,“ uvedla doktorka Raesha Jaffer pro ELLE Australia.

Pro usnadnění přechodu z užívání pilulky doktorka Raesha Jaffer doporučuje zachovat zdravý životní styl. Ten zahrnuje vyváženou stravu, pravidelné cvičení, dostatečný spánek a zvládání stresu.

Ašvagandou proti stresu. Na co je dobrá a co o ní potřebujete vědět?

elle.cz

Zdroj: Elle.com.au, Medical News Today