Fit i bez posilovny: Rychlé a snadné cviky pro dokonalý sixpack

Pokud sníte o perfektní postavě, je jasné, že musíte začít s úpravou jídelníčku. Zapomeňte ale na drastické diety, dnes už se moc dobře ví, že jsou dlouhodobě neudržitelné. Zhubnete sice rychle, ale tělu tím nijak neprospějete. Daleko efektivnější bude, když budete jíst více ovoce, zeleniny, masa nebo luštěnin. A omezíte pečivo, uzeniny a sladkoti. Žádný strach, nemusíte se jich zříkat nadobro. Když občas zhřešíte a dáte si čokoládu, hranolky nebo zmrzlinu, vůbec nic se nestane. Zvlášť, pokud se pravidelně hýbete. 

Rozhodně to neznamená, že se musíte trápit dlouhé hodiny v posilovně. Jistě, pokud máte čas a chuť, nic vám v tom nebrání. Mnohem snadnější je však zařadit pohyb do života přirozeným způsobem. Choďte pěšky, občas místo výtahu vyběhněte schody, méně seďte a osvojte si pár rychlých a jednoduchých cviků. Hravě je zvládnete doma, třeba na podlaze před televizí. Bohatě postačí, když si je zopakujete třikrát týdně. Zvládnete to rychle, během pouhé půlhodinky.

Mohlo by se vám líbit

Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří touží po lepší kondici

Chcete mít sami ze sebe dobrý pocit, získat lepší kondici a fyzičku, ale chození do posilovny z duše nenávidíte? Zařaďte do svého každodenního programu pár rychlých a snadných cviků a naučte se formovat tělo doma, třeba před televizí nebo v kuchyni. Je to jednoduché, když víte, jak na to. Stačí půlhodinka denně, trocha disciplíny a přesný tréninkový plán. A žádné výlmluvy, jeden už máte. Sestavil ho pro vás fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz

Vrchní břišní svaly: Zkracovačky

Není to cvik snadný, ale je velmi efektivní. A starý skoro jako lidstvo samo. Je proto načase si ho osvojit. Lehněte si na záda, pokrčte nohy v kolenou a chodidla nechte na zemi. Rukama se zlehka dotýkejte hlavy a lokty držte otevřené. Pokud máte tendenci stahovat lokty k sobě, dejte si ruce křížem na hrudník. S výdechem zvedněte hlavu a horní část zad z podložky (stačí, když se zvednete jen o pár centimetrů). Spodní část zad držte po celou dobu na zemi. Dívejte se vpřed a hlavu nijak nezaklánějte. Poté se s nádechem vraťte do výchozí polohy.

Na co si dejte pozor: Špatné dýchání, stahování loktů k sobě

Cvičte 15x po 3 opakováních

Boční břišní svaly: Cyklistické zkracovačky

Zůstaňte ležet na zádech a natažené nohy zvedněte pár centimetrů nad zem. Ruce si opět opřete za hlavu. Aktivujte břišní svaly a přitáhněte levé koleno k pravému lokti, poté hned pravé koleno k levému lokti. Cvičte rychle, dynamicky, ale soustřeďte se na dýchání. Dejte pozor i na to, aby se vám spodní část zad nezvedala z podložky.

Na co si dejte pozor: Prohýbání v bedrech, špatná koordinace pohybu

Cvičte 18x po 3 opakováních

Boční plank

Takzvané prkno je skvělé na zpevnění téměř celého těla. Naučte se nejen to klasické, ale i to "boční". Položte se na bok a nohy volně natáhněte. Chodidlo vrchní nohy položte na zem před spodní nohu. Pomalu zvedněte pánev (spodní paži pokrčte v lokti) a tu horní zvedněte ke stropu. Volně dýchejte, držte zpevněné tělo a snažte se v této poloze udržet několik sekund. To stejné opakujte i na druhou stranu.

Na co si dejte pozor: Prohýbání v zádech, padání boků

Cvičte 13x po 3 opakováních

Boční zvedačky

Lehněte si na záda (váhu přeneste na levou lopatku, tu pravou držte ve vzduchu), levou paži držte nataženou vedle sebe a tou pravou se zlehka chytněte za hlavu. Nohy můžete lehce pokrčit v kolenou. S výdechem zvedněte hlavu a celé tělo ze země. Současně zvedejte dolní končetiny a snažte se loktem paže, kterou držíte za hlavou, dotknout kolene pravé nohy. S nádechem se vraťte do výchozí pozice, ale nepokládejte nohy ani záda úplně na zem. Po odcvičení série opakujte to samé i na opačnou stranu.

Na co si dejte pozor: Špatná koordinace pohybu

Cvičte 15x po 3 opakováních

Mohlo by se vám líbit

Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří mají zoufale málo času

Chcete mít dokonalou postavu, ale na chození do posilovny prostě nemáte čas? Zařaďte do svého každodenního programu pár rychlých a snadných cviků a naučte se formovat tělo doma, třeba před televizí nebo v kuchyni. Je to jednoduché, když víte, jak na to. Stačí půlhodinka denně, trocha disciplíny a přesný tréninkový plán. A žádné výlmluvy, jeden už máte. Sestavil ho pro vás fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz

Spodní břišní svaly: Dynamické kmitání

Často se na ně zapomíná, ale i spodní břišní svaly jsou velmi důležité. Vyrýsovat byste měla i je, nejen ty vrchní. A věřte, jde to poměrně snadno. Lehněte si na záda, hlavu, horní část zad a natažené nohy zvedněte pár centimetrů nad zem. Paže položte volně podél těla a použijte je jako oporu. Aktivujte břišní svaly a začněte kmitat nohama ze strany na stranu. Držte je natažené a kmitejte rychle, dynamicky. Čím níž pak budete nohy držet, tím bude cvik náročnější.

Na co si dejte pozor: Prohýbání v zádech, ztráta dynamiky

Cvičte 15x po 3 opakováních

Spodní břišní svaly: Nůžky

Zůstaňte ležet na zádech, v podstatě ve stejné pozici jako u předchozího cviku. Ruce si dejte za hlavu nebo křížem na hrudník. Pak začněte přitahovat jednu nohu k hrudi, tu druhou přibližujte k zemi (vaše nohy budou připomínat stříhající nůžky). Správně dýchejte, soustřeďte se na to, aby pohyb vycházel hlavně z břišních svalů a držte spodní část zad stále na podložce. 

Na co si dejte pozor: Prohýbání v zádech, špatné dýchání

Cvičte 13x po 3 opakováních

Vladimír Koukal

Zdroj: Autorský článek