ELLE Menu: Snídaňová miska pro harmonizaci hormonů a krásnou pleť

Výživová pravidla = půl zdraví

Ještě než se ale pustíme do samotné přípravy zdravé snídaňové misky, přidávám dvě důležitá výživová pravidla, která všem ostatním předchází:

1. Opravdu se ráno najezte. I když nemáte hlad, i když jdete ráno cvičit (o to důležitější to je!) dostaňte něco do žaludku – cokoliv je lepší než nic, nastartuje to váš metabolismus a po celý den tak bude on i vy fungovat efektivněji.

2. Nepijte kofein na lačný žaludek. Může vám to narušit přirozené vyplavování hormonů a cirkadiánní rytmus. Souslednost pro naplnění žaludku tedy doporučuji následující: nejprve jídlo, až potom ranní káva!

Pokud nejste snídaňový typ a už vůbec si neumíte představit každé ráno sníst talíř vajec se slaninou, přinášíme vám recept na výživnou snídaňovou misku plnou zdravých tuků, bílkovin a sacharidů. Tahle power bowl je skvělou volbou pro ty, kteří preferují lehčí sladké snídaně, ale zastoupí i hrdě místo svačiny či dezertu kdykoliv během dne.

Mohlo by se vám líbit

Chutně a zdravě: Snadné recepty pro ty, kteří nemůžou žít bez pečiva

Jíst zdravě nemusí nutně znamenat strádání. Není to o věčném omezování, o silné vůli a už vůbec ne o nárazových a neefektivních dietách. Pokud chcete zhubnout a štíhlou postavu si zároveň i udržet, vyplatí se jíst rozumně a s požitkem. Každý člověk má však trošku jiné chutě, jiné časové možnosti a především jiné problémy a „závislosti“. Někteří milují sladkosti, jiní zase pečivo. Co tedy dělat, když se mouky nedokážete ani za nic vzdát? Věřte, že i pro vás existuje vhodný jídelníček. Jeden vzorový pro vás sestavil fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz

Snídaňová miska pro harmonizaci hormonů a krásnou pleť

Ingredience
  • Mražené lesní ovoce
  • Řecký jogurt s vysokým obsahem bílkovin
  • Para ořechy
  • 100% mandlové máslo
  • Kolagen (já jsem použila Collalloc)
  • 1 čtvereček hořké čokolády (používám čokoládu s 80% kakaa)

Tip: Pokud byste chtěli ještě navýšit obsah bílkovin, můžete do receptu přidat polovinu či rovnou celou jednu odměrku vašeho oblíbeného proteinu.

Mohlo by se vám líbit

Chutně a zdravě: Recepty pro ty, kteří jsou závislí na smaženém jídle

Jíst zdravě nemusí nutně znamenat strádání. Není to o věčném omezování, o silné vůli a už vůbec ne o nárazových a neefektivních dietách. Pokud chcete zhubnout a štíhlou postavu si zároveň i udržet, vyplatí se jíst rozumně a s požitkem. Každý člověk má však trošku jiné chutě, jiné časové možnosti a především jiné problémy a „závislosti“. Tou největší je obvykle bezmezná touha po cukru. Nebo po smaženém jídle. Co tedy dělat, když vás fast food tolik láká? Věřte, že i pro vás existuje vhodný jídelníček. Jeden vzorový pro vás sestavil fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz

Benefity jednotlivých potravin

Mražené lesní ovoce

Mražené lesní ovoce, jako jsou borůvky, maliny, jahody a ostružiny, je bohaté na flavonoidy a antokyany, což jsou silné antioxidanty. Konzumace těchto druhů ovoce může pomoci snižovat záněty v těle a stabilizovat hladinu cukru v krvi, což má pozitivní vliv na hormonální zdraví.

Řecký jogurt s vysokým obsahem bílkovin

Řecký jogurt je vynikajícím zdrojem bílkovin, vápníku a probiotik, které podporují zdravou střevní mikroflóru. Probiotika v jogurtu mohou pomoci udržovat rovnováhu mikrobiomu, což je důležité pro správnou funkci imunitního systému a hormonální balanc.

Para ořechy a mandlové máslo

Para ořechy jsou bohaté na zdravé tuky, zejména mononenasycené mastné kyseliny, které jsou pro hormonální zdraví klíčové. Obsahují také hořčík a zinek, minerály důležité pro štítnou žlázu, která má na starosti regulaci hormonů a také podporu imunitního systému. Takové mandlové máslo je také skvělým zdrojem zdravých tuků, vitaminu E a hořčíku, což přispívá k ochraně buněk před poškozením vnějšími vlivy.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníčky na míru: Snadné recepty pro ty, kteří žijí stále ve spěchu

Jíst zdravě nemusí nutně znamenat strádání. Není to o věčném omezování, o silné vůli a už vůbec ne o nárazových a neefektivních dietách. Pokud chcete zhubnout a štíhlou postavu si zároveň i udržet, vyplatí se jíst rozumně a s požitkem. Každý člověk má však trošku jiné chutě, jiné časové možnosti a především jiné problémy a "závislosti". Tím největším je obvykle čas. Co tedy dělat, když máte práce až nad hlavu a nechcete v kuchyni trávit polovinu dne? Věřte, že i pro vás existuje vhodný jídelníček. Jeden vzorový pro vás sestavil fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz
Kolagen

Kolagen je základním proteinem, který tvoří strukturu kůže, kloubů, vlasů a nehtů. Konzumace kolagenu může podporovat zdraví kůže, zlepšovat pružnost pokožky a snižovat příznaky stárnutí. Existují také studie, které prokazují, že kolagen pomáhá obnovovat tzv. „gut lining“ neboli střevní bariéru, což zajišťuje menší propustnost střeva a vyplavování hormonálních disruptorů do těla.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje flavonoidy nazývané flavanoly, které mají antioxidační vlastnosti a mohou pomoci snižovat záněty v těle a regulovat krevní tlak. Kromě toho je čokoláda skvělým zdrojem vlákniny, hořčíku nebo železa, které je opět potřeba ke správné funkci štítné žlázy. Studie naznačují, že konzumace hořké čokolády s vyšším obsahem kakaa (70 % a více) může mít pozitivní vliv na náladu a snižovat stres!

Kombinace těchto výživných ingrediencí ve snídaňové misce může poskytnout široké spektrum živin, antioxidantů a probiotik, které podporují hormonální zdraví a celkový stav organismu. Přizpůsobte si poměry ingrediencí dle vašich preferencí a uvidíte, jak tato snídaňová miska zlepší váš každodenní start do dne! Bon appétit!

 

@elleczechmagazine

Ranní rituál hraje klíčovou roli v udržení hormonální rovnováhy a celkového zdraví. Jednou z efektivních cest je zvolit si vyváženou snídani, která bude výživově bohatá a podpoří tak vaše tělo během celého dne. Naučte se proto přípravu snadné a hlavně zdravé snídaňové misky, která se postará o harmonizaci hormonů i o krásnou pleť!

♬ original sound - @elleczech
Mohlo by se vám líbit

Chutně a zdravě: Snadné recepty pro ty, kteří chtějí pár kilo nabrat

Jíst zdravě nemusí nutně znamenat strádání. Není to o věčném omezování, o silné vůli a už vůbec ne o nárazových a neefektivních dietách. Pokud chcete zhubnout a štíhlou postavu si zároveň i udržet, vyplatí se jíst rozumně a s požitkem. Každý člověk má však trošku jiné chutě, jiné časové možnosti a především jiné problémy a „závislosti“. A tak zatímco někteří chtějí zoufale zhubnout, jiní ne a ne nabrat. Co tedy dělat, když byste pár kilo navíc uvítala, ale nechcete jíst tučná a nezdravá jídla? Věřte, že i pro vás existuje vhodný jídelníček. Jeden vzorový pro vás sestavil fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz

Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nih.gov