Nejste ve své kůži? Dost možná stávkuje vaše lymfa

Restartovat, ale jak?

Správně fungující lymfa je pro naše tělo jako elixír mládí a zmizík na pomerančovou kůži. Stará se totiž nejen o odstranění toxinů a odpadních látek z organismu, ale zároveň nás chrání před infekcemi, udržuje hladinu tělesných tekutin a pomáhá vstřebávání tuků. Jak ale roky přibývají, začíná činnost lymfy pomalu zpomalovat. Patrné je to většinou už po třicítce. „Signálem špatně fungujícího lymfatického systému může být dlouhodobá únava, přibírání na váze, celulitida a otoky v oblasti kotníků, lýtek, stehen i břicha. Také se mohou objevit kožní problémy nebo akné,“ zmiňuje se fitness trenér a nutriční poradce Vladimír Koukal. Startovní čárou je zlepšení vaší stravy a dostatek tekutin – nejlépe vody nebo bylinkových čajů.

Mohlo by se vám líbit

Prospěje zdraví, kráse i hubnutí. Med jako zázračný všelék

Osladí vám začátek dne a pomůže jen tak mimochodem shodit pár nadbytečných kil. Med je nejenom skvělým vitaminovým dopingem, ale disponuje i mnoha geniálními vlastnostmi, které usnadňují hubnutí. A to se mezi svátky hodí, no ne?
elle.cz

SOS pomocníci

Pokud je váš lymfatický systém zpomalený, vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám plných éček, jako jsou třeba uzeniny, trvanlivé potraviny, sušenky a sladkosti. Přidejte naopak zeleninu a ovoce. „Ideální jsou cistrusy, okurky, petržel nebo meloun, česnek, cibule či avokádo. Pomohou vám zbavit se otoků,“ podotýká Koukal. Lymfatickému systému neprospívá ani káva, slazené nápoje či alkohol. Škodí mu pochopitelně i stres a nedostatek času. Pokud si neuděláte čas na sebe, například na vyléčení jakékoliv nemoci, lymfa vám to vrátí…

Mohlo by se vám líbit

Neutápějte se v jídle. Jak jednou provždy skončit s emočním přejídáním

Den blbec? To chce kus dortu. Stres v práci? Otevřete si čokoládu. Únava? Potřebujete něco sladkého na nakopnutí. Rozchod? Ten chce taky pořádně zajíst. Stejně jako když se vám něco povede nebo se chcete za něco mimořádně odměnit. Emoce, které v nás vyvolávají potřebu jíst, umí s naším kalorickým příjmem pořádně zamávat. Ale vy můžete zamávat s nimi.
elle.cz

Čeho je moc, toho je příliš…

Pamatujte, že pohyb těla je i pohybem lymfy. Čím víc se budete hýbat, tím lépe bude lymfa proudit a fungovat tak, jak má. Tak prosté to je. Myslete ale na to, že pohyb byl měl být hlavně přirozený – tou nejlepší variantou je tedy chůze. Pešky můžete chodit do práce nebo z práce, místo výtahu používejte schody a při práci na počítači nebo sledování televize vstaňte a projděte se po bytě alespoň každou půlhodinku. Fitko je samozřejmě taky fajn, se silovým tréninkem to ale nepřehánějte. „Když jdete do extrémů, vyplaví se velké množství kyseliny mléčné, která pak lymfatický systém ucpává,“ vysvětluje Koukal. Pohyb podpořte taky každodenními masážemi v kombinaci s přípravky na prokrvení a zpevnění pokožky – často obsahují skořici, kofein nebo koenzym Q10 – udělejte si z toho pravidelný rituál po sprše, který zakončete vlažnou vodou.

Mohlo by se vám líbit

Kefír, nápoj, který už znaly naše babičky. Právě zažívá velký boom

Kefír si zkrátka zamilujete. Nejen pro řadu jeho benefitů, kterými pečuje o naši krásu, zdraví i postavu, ale i pro jefo multifunkční využití. Znaly jej už naše babičky a právě teď zažívá svůj velký boom. Znovu.
elle.cz

Zdroje: healthline.com, everydayhealth.com