Úplňková jóga pomůže nalézt harmonii a rovnováhu v těle i mysli

Každý z nás pociťuje úplněk v naprosto jiné hloubce. Pokud jste v tento čas citlivější a vnímáte, že potřebujete zpomalit, šetřete energií a volte jemnější jógové techniky. Pokud se cítíte plní sil, je pro vás vhodná dynamická verze jógové praxe. V astrologii symbolizuje znamení Vah rovnováhu, spravedlnost a harmonii. Je to čas, kdy se zaměřujeme na harmonizaci protikladů, jako jsou světlo a tma, mysl a tělo, síla a flexibilita, vnější a vnitřní svět. Úplněk ve znamení Vah nastane v pondělí 25. března 2024 v 8:00.

Co zařadit do své jógové praxe během úplňku?

1. Asány pro rovnováhu. Najděte balanc v jógovém dřepu

Vhodné jsou pozice, které rozvíjí rovnováhu a otevírají srdce. Zkuste si proto jógový dřep, takzvanou malásanu. Rozkročte nohama od sebe na šířku podložky a vytočte prsty chodidel diagonálně stranou. Pokrčte kolena a dosedněte do pozice tak, aby paty i prsty chodidel zůstaly pevně v podložce. Pokud se vám zvedají paty od země, využijte pomoc jógových bloků, které dejte pod paty jako podpatky. Spojte dlaně před hrudníkem a jemným tlakem tlačte předloktí proti vnitřní straně stehen a vnitřní stranou stehen tlačte jemně proti předloktí. Každý nádech vás vytahuje za korunou hlavy a každý výdech vás nechává více stabilními v pozici.

Mohlo by se vám líbit

Přivítejte jaro jógou. Probuďte své tělo a najděte svou rovnováhu

Jaro s sebou přináší symboliku nového začátku a obnovy. To, co jsme na podzim zaseli, můžeme teď sklidit. S příchodem jarní rovnodennosti, kdy jsou den a noc stejně dlouhé, se můžeme inspirovat k hledání rovnováhy nejen ve svém životě, ale také v jógové praxi. Symbolika yin a yang v té největší síle a významu. Jaro, vítej!
elle.cz
2. Umění pírkového dechu. Ovládněte dechová cvičení pro klid mysli

Zkuste si takzvaný pírkový dech. Praxe pomalého, hlubokého dýchání harmonizuje tělo a mysl. Pohodlně se usaďte, prodlužte páteř a zavřete oči. Sledujte chvíli svůj přirozený dech a nijak ho neměňte. Představte si, že máte nad horním rtem to nejjemnější a nejmenší pírko. Dýcháte stále nosem a snažíte se o to, abyste dechem to jemné pírko neodfoukli. Důraz klademe na dlouhý, pomalý a hluboký dech.

3. Umíte napočítat do sta? Aneb meditace pro vyvážení emocí

Během úplňku mohou naše emoce být víc intenzivní. Meditace je skvělým nástrojem k tomu vyrovnat emoce a uklidnit mysl. Proto si zkuste drobné cvičení pozornosti v přítomném okamžiku. Umíte napočítat do sta? Zdá se to jako jednoduché cvičení, ale jak se to říká i o všech dalších věcech, které jsou jednoduché – jsou ve své hloubce nejtěžší a zároveň nejúčinnější. Počítat do sta můžete kdykoliv, na cestě do práce, při čekání ve frontě, na nákupu, při venčení psa. Pozorujte svou mysl, zda při počítání do sta neuteče někam jinam... A v ideálním případě si vždy vizualizujte číslo, které právě počítáte. Je to praktika, která podporuje absolutní koncentraci, klid, obrací pozornost od stresových situací a zklidňuje tep srdce. Pro pokročilé: můžete počítat do sta, ale sestupně.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zdroj: autorský článek