Plexus solaris nebo také Manipúra čakra, sídlo našich emocí

Přijímač energie z kosmu

Solární čakru, jak už její název napovídá, můžeme najít v oblasti solárního plexu, těsně nad pupíkem. Symbol třetí čakry tvoří lotosový květ s deseti okvětními lístky, které symbolizují deset charakterových vad a emocí, které musíme překonat, abychom byli tuto čakru schopni otevřít. Jsou jimi duchovní neznalost, strach, závist a žárlivost, zrada, stud, žíznivá touha, nenávist, klam, hloupost a smutek. V centru květu se pak nachází trojúhelník symbolizující oheň, živel s touto čakrou spojený a nejzářivější element vůbec. Ten také symbolizuje světlo vědomí, díky němuž jsme schopni jít vstříc zdraví a hojnosti. V třetí čakře se soustředí naše vitalita a sídlí přijímač vesmírné energie, prány. Výraz Manipúra v překladu znamená místo, kde září drahokam. Barvou třetí čakry je žlutá, symbolizující intelekt a spojení se Sluncem.

Muladhara čakra, kořen našeho bytí. Jak poznat, že je v nerovnováze?

elle.cz

Plexus solaris čakra, klíč k osobní síle

Solární čakra funguje jako centrum našeho fyzického i astrálního těla a přímo ovlivňuje to, jak sami sebe vnímáme – naše sebevědomí, disciplinovanost, asertivitu, schopnost rozhodovat se, míru, do jaké máme svůj život pod kontrolou a hloubku naší osobní moudrosti. Je klíčem k rozvinutí našich schopností a osobní síly. Ovlivňuje schopnost brát a distribuovat energii (teplo) získávanou z kosmu ale i potravy. V ideálním stavu, kdy je tato čakra v rovnováze, pociťujeme zdravou sebedůvěru, odvahu a schopnost prosazovat se v různých oblastech našeho života. Dokážeme ovládat své emoce, vystupovat z komfortní zóny, zdravě riskovat a jasně přemýšlet či domýšlet následky našeho chování. V momentě, kdy se na Manipúře nachází blok a chi přestává proudit, cítíme se slabí, bojácní, nerozhodní a těžko hledáme smysl našeho života. Naopak pokud je Manipúra otevřená příliš, máme sklon k impulzivitě, vzteku a agresi a můžeme se ocitnout na pokraji vyhoření.

Svadhisthana čakra, centrum naší smyslnosti a kreativity

elle.cz

Problémy spojené s třetí čakrou

Zablokovaná třetí čakra se vzhledem ke svému umístění projevuje na úrovni fyzického těla nejčastěji problémy spojenými se stravováním a zažíváním. Pozorovatelné jsou zejména špatné trávení, poruchy příjmu potravy nebo naopak rychlé přibírání na váze, syndrom dráždivého tračníku, žaludeční vředy, diabetes, pálení žáhy či cukrovka. Na úrovni duševního zdraví nás potom může trápit nízké sebevědomí, pocity nejistoty, potřeba neustálého ujišťování ze strany našeho okolí, obsedantní analyzování různých situací v našem životě, sklon přehnaně se připoutávat k druhým, stavění se do role oběti, neschopnost stanovovat si hranice, pochybnosti a nedůvěra k bližním, nedostatek motivace. V případě přetížené plexus solaris čakry se objevuje naopak potřeba kontroly a nezvladatelný hněv a agresivita.

Jak si pomoci

Způsobů, jak harmonizovat třetí čakru je několik a záleží na každém, kterou cestou se cítí příjemně vydat. Dobře fungují meditace a jóga, která nabízí několik pozic určených konkrétně k tomuto účelu. Harmonizaci Manipúry také můžeme pomoci hudbou, vokalizací určených manter nebo afirmacemi. Přikládat lze kameny žluté barvy, jako je jantar, citrín, žlutý kalcit nebo žlutý safír. Protože je tato čakra přímo spojená s příjmem energie z potravy, můžeme její vyváženost přímo ovlivnit zdravým stravováním, a zaměřit se zejména na ovoce a zeleninu žluté barvy, ideálně s obsahem luteinu a dalších antioxidantů.

Čakry, naše energetická centra. Odblokujte je a odhalte svůj potenciál

elle.cz

Zdroj: arhantayoga.com, www.gaia.com, www.mindbodygreen.com, www.seventh-wonder.com