Ajna čakra, naše třetí oko

Ajna čakra, přijímač informací z univerza

Ajna čakra je umístěna mezi naším obočím a je centrem našeho vyššího vědomí a intuice, lidově řečeno našeho šestého smyslu. Skrze ni dostáváme informace z univerza, které sahají mimo hmotný svět viditelný pouhým zrakem, a díky ní jsme schopni nahlížet na nás samotné i svět okolo nás bez předsudků, strachů nebo zátěže z minulosti. Je také sídlem naší představivosti. Barvou, jež je spojená s šestou čakrou, je indigově modrá, symbolizující vnitřní vědění a duševní čistotu.Obklopení se touto barvou pomáhá rozvíjení tvůrčích myšlenek, odnímá stres, posiluje intuici a pomáhá uvést mysl do hlubšího, meditativního stavu. Symbol šesté čakry se sestává z trojúhelníku a dvou lotosových okvětních lístků. Uprostřed trojúhelníku, jenž představuje osvícení, se nachází mantra Om. Tato mantra představuje vše, počátek, střed i konec, minulost, současnost i budoucnost a je považována za zvuk Země.

Krční čakra nebo také Visuddha, centrum naší komunikace

elle.cz

Vidět jednotlivosti jako celek

Ajna čakra je vnímána jako zdroj světla, díky kterému dokážeme vidět svou životní cestu.S vyváženou šestou čakrou dokážeme spoléhat na vyšší vedení a plně důvěřovat své intuici. Nasloucháme svému vnitřnímu hlasu a vědění, takže se dokážeme správně rozhodovat, vidět věci z jiných perspektiv a získávat informace jinými způsoby než pěti smysly, na které se spoléháme v hmotném světě. Dokážeme jasně uvažovat a vnímat vše, čím jsme si v životě prošli, v širším kontextu. Cítíme se propojeni s ostatními bytostmi, s přírodou i vesmírem, nemáme ve zvyku do dění kolem sebe projektovat své ego a jsme schopni si k sobě přitáhnout věci, kterých si ceníme.

Plexus solaris nebo také Manipúra čakra, sídlo našich emocí

elle.cz

Problémy spojené s šestou čakrou

Blokáda na této čakře se může projevit na fyzickém i duševním zdraví. Co se týče mysli, ztrácíme spojení se sebou samotnými, žijeme ze dne na den, připadáme si ztracení. Nedokážeme se vymanit z přemýšlení o našich problémech, jsme depresivní a úzkostní. Můžeme trpět nespavostí nebo nočními můrami či výpadky paměti. Na fyzické úrovni nás potom mohou potrápit potíže nebo bolest v oblasti hlavy a mozku – migrény, problémy se sluchem nebo zrakem, onemocnění uší nebo očí, závratě a malátnost.

Jak si pomoci

Kromě jógy, meditace a afirmací si můžeme přivolat na pomoc bylinky a rostliny jako jsou meduňka, bazalka, jasmín, pačuli, cedr nebo kardamom, a to v podobě koření, odvarů nebo vonných esencí. Z minerálů sáhneme po těch tmavě modrých či fialových, jako jsou ametyst, lapis lazuli, azurit, labradorit či sodalit. Indigově modrou se můžeme obklopit i doma, například prostřednictvím barevných žárovek, bytových doplňků a oblečení.

Srdeční nebo také Anaháta čakra, sídlo naší bezpodmínečné lásky

elle.cz

Zdroj: tinyrituals.co, organicindiausa.com, yogajournal.com, ekhartyoga.com