Co byste měli vědět o CrossFitu?

CrossFit, fitness režim vytvořen Gregem Glassmanem, se stal rychle jedním z nejoblíbenějších tréninkových programů, a to především pro svou rozmanitost. Mnoho lidí má v posilovně stejných několik rutin, které opakují neustále dokola. Stejné lekce, stejné mašiny, stejný tréninkový plán. Přesně takhle lidé vyhořeli, a zcela pochopitelně. Přestože se hýbeme abychom nějak vypadali, nebo abychom se nějak cítili, musí to být přeci i zábava. Tady vstupuje do hry Crossfit.

CrossFit je pro všechny

Základem CrossFitu je jeho přizpůsobivost. Uznává, že ne každý může provádět každý cvik v předepsané podobě a pohyby lze upravit podle individuálních schopností. Žádná omezení, ať už fyzická nebo jiná, by neměla bránit snaze o funkční pohyb. Tato filozofie tvoří jádro CrossFitu, který není jen o cvičení, ale o komplexním přístupu k životnímu stylu. Jeho hlavním cílem je postupné posouvání cvičebních limitů a dosažení tak maximální výkonnosti. Je to intenzivní cvičení, které kombinuje kardiovaskulární aktivity, zdvihání těžkých vah a rozvoj flexibility.

Mohlo by se vám líbit

12-6-30? Zázračná metoda, díky které konečně zhubnete

Nejde o žádnou matematickou úlohu ani magickou formuli. Metoda 12-6-30 je trend, který už dávno ovládl fitness. A my říkáme: rozhodně stojí za to jej vyzkoušet. Připravte si kvalitní tenisky, oblíbený playlist, šlápněte do toho a dejte si pořádně do těla. Výsledky se dostaví.
elle.cz

Tréninky CrossFit spojují vysoce intenzivní trénink s pohyby, které odrážejí běžné činnosti – zvedání, dřepování, skákání, protahování – začleněné do tréninků s vyššími váhami, rychlejším provedením nebo delšími vzdálenostmi. Ty nejen zvyšují vytrvalost a sílu, ale mají také praktické využití v každodenním životě. Kromě tvarování vzhledu umožňují tato cvičení lepší funkčnost s přibývajícím věkem.Všechny tréninky jsou založeny právě na funkčních pohybech. Odráží tak nejlepší aspekty gymnastiky, vzpírání, běhu, veslování a dalších disciplín, označované taktéž jako klíčové pohyby života,“ říká Petr Salomon z Týmuj.cz.

Kde s cvičením začít?

Pokud s CrossFitem nemáte zkušenosti, určitě se zapište na lekci pro začátečníky, a to platí, i když jste v posilovně jako doma. Jde zkrátka o jiný typ cvičení, než na které jste pravděpodobně zvyklí, a vždy je lepší mít po boku profesionála. Nebojte se na trénink však zapsat, i když jste ve fitku nováček. Komunikujte o všem s trenérem a věřte, že na tréninku nebudete na vaší pozici sami. Což nás přivádí k dalšímu lákavému aspektu tohoto režimu: „Výhodou CrossFitu je, že se většinou cvičí v týmu. To může být nejen zábavnější, ale u týmových lekcí se navíc můžete porovnávat s ostatními. A jejich lepší výsledky mohou být pro vás motivací ke zlepšení,“ dodává Petr Salomon.

Mohlo by se vám líbit

Jak na cardio, když nemáte rádi běh? Zkuste švihadlo!

Skákání přes švihadlo, které mnoho lidí vnímá jako nevinnou dětskou zábavu, se stalo trendy cvičením, které nejen spaluje kalorie, ale má také spoustu zdravotních a psychických benefitů. Nevadí, že nemáte rádi běh. Jako účinné cardio poslouží právě švihadlo! Trenérka Johana Hamaďáková vám opět ukáže, jak na to.
elle.cz

Zdroj: Týmuj.cz, Healthline