Co byste měli vědět o CrossFitu?

CrossFit, fitness režim vytvořen Gregem Glassmanem, se stal rychle jedním z nejoblíbenějších tréninkových programů, a to především pro svou rozmanitost. Mnoho lidí má v posilovně stejných několik rutin, které opakují neustále dokola. Stejné lekce, stejné mašiny, stejný tréninkový plán. Přesně takhle lidé vyhořeli, a zcela pochopitelně. Přestože se hýbeme abychom nějak vypadali, nebo abychom se nějak cítili, musí to být přeci i zábava. Tady vstupuje do hry Crossfit.

CrossFit je pro všechny

Základem CrossFitu je jeho přizpůsobivost. Uznává, že ne každý může provádět každý cvik v předepsané podobě a pohyby lze upravit podle individuálních schopností. Žádná omezení, ať už fyzická nebo jiná, by neměla bránit snaze o funkční pohyb. Tato filozofie tvoří jádro CrossFitu, který není jen o cvičení, ale o komplexním přístupu k životnímu stylu. Jeho hlavním cílem je postupné posouvání cvičebních limitů a dosažení tak maximální výkonnosti. Je to intenzivní cvičení, které kombinuje kardiovaskulární aktivity, zdvihání těžkých vah a rozvoj flexibility.

12-6-30? Zázračná metoda, díky které konečně zhubnete

elle.cz

Tréninky CrossFit spojují vysoce intenzivní trénink s pohyby, které odrážejí běžné činnosti – zvedání, dřepování, skákání, protahování – začleněné do tréninků s vyššími váhami, rychlejším provedením nebo delšími vzdálenostmi. Ty nejen zvyšují vytrvalost a sílu, ale mají také praktické využití v každodenním životě. Kromě tvarování vzhledu umožňují tato cvičení lepší funkčnost s přibývajícím věkem.Všechny tréninky jsou založeny právě na funkčních pohybech. Odráží tak nejlepší aspekty gymnastiky, vzpírání, běhu, veslování a dalších disciplín, označované taktéž jako klíčové pohyby života,“ říká Petr Salomon z Týmuj.cz.

Kde s cvičením začít?

Pokud s CrossFitem nemáte zkušenosti, určitě se zapište na lekci pro začátečníky, a to platí, i když jste v posilovně jako doma. Jde zkrátka o jiný typ cvičení, než na které jste pravděpodobně zvyklí, a vždy je lepší mít po boku profesionála. Nebojte se na trénink však zapsat, i když jste ve fitku nováček. Komunikujte o všem s trenérem a věřte, že na tréninku nebudete na vaší pozici sami. Což nás přivádí k dalšímu lákavému aspektu tohoto režimu: „Výhodou CrossFitu je, že se většinou cvičí v týmu. To může být nejen zábavnější, ale u týmových lekcí se navíc můžete porovnávat s ostatními. A jejich lepší výsledky mohou být pro vás motivací ke zlepšení,“ dodává Petr Salomon.

Jak na cardio, když nemáte rádi běh? Zkuste švihadlo!

elle.cz

Zdroj: Týmuj.cz, Healthline