Průvodce podzimními doplňky stravy. Co si naše tělo žádá?

Podchlazení potká v podzimních i zimních měsících téměř každého z nás, stačí abychom ten den upřednostnili nějaký hezký kousek před teplým a litujeme toho po dobu dalšího týdne. Žádné doplňky stravy a suplementy nám nenahradí teplé oblékání a celkovou životosprávu, ale zejména ve dny, kdy je slunce v nedohlednu a studený vítr se nám dostane až pod pečlivě navrstvené svrchníky, je dobré některé suplementy zařadit.

Vitamin D

Na jaře a v létě vitamin D dostáváme ze slunce, na podzim a v zimě nám často chybí. Souvisí převážně s naší náladou, a to proto, že vitamin D ovlivňuje funkce serotoninu neboli „hormonu štěstí“. Nejlépe se vstřebává v kombinaci s vitaminem K, je proto vhodné tělu dopřát obojí.

Zinek

Zinek je jedním z nejdůležitějších stopových prvků, které se v lidském těle nachází. Hraje důležitou roli v podpoře řady imunitních funkcí a je dobré zařazovat jej do stravy jak preventivně, tak při propuknutí například respiračních onemocnění.

Trápí vás podzimní splín? Přemozte ho. Zjistěte, jak na něj

elle.cz

Vitamin C

Asi první vitamin, který se nám při pomyšlení na naši imunitu vybaví, je vitamin C. Je vhodné jej doplňovat celoročně, ne jen pouze v případě kdy cítíme, že na nás něco leze. Mnoho z nás jej doplňuje formou tablet, ale výborným přírodním zdrojem je například takový rakytník či echinacea.

Probiotika

Slyšeli jste někdy o střevním mikrobiomu? Jedná se o složitý ekosystém různých mikroorganismů, které obývají naše střeva bez přístupu kyslíku. Tyto mikroorganismy mají klíčovou roli v procesu dokvašování potravy, produkci mnoha biologicky aktivních látek a tvorbě specifických protilátek nezbytných pro imunitní systém. Probiotika zjednodušeně řečeno posilují náš mikrobiom a podporují funkci zdravého trávení.

Zázračné medicinální houby

I když se někteří lidé mohou lehce domnívat, že medicinální houby jsou pro ně neznámé, a tedy mohou k nim přistupovat skepticky, ve skutečnosti jsou tyto houby využívány již po staletí. Přínosy dlouhodobého užívání medicinálních hub zdůvodňují mnohé efekty, které nyní potvrzují i vědecké studie. Například podle určitých výzkumů je známo až 270 druhů hub, které mají vliv na imunitní systém. Mezi nejznámější patří například Reishi nebo Cordyceps.

Co tělo na podzim potřebuje?

Lidé, fermentujte! Fermentované potraviny jsou darem pro náš mikrobiom

elle.cz

Zdroje: Healthline, Byrdie