Proč je k nám kocovina tak krutá? Aneb jak opravdu působí na naše tělo

Dehydratace

Alkohol je diuretikum, což znamená, že stimuluje vaše tělo ke zvýšení produkce moči, čímž jej ochuzuje o tekutiny. A právě dehydratace je zodpovědná za první ranní výčitky, když pocítíte sucho v ústech, žízeň a palčivou bolest hlavy. S tekutinami odejde z těla i více minerálů a nutričních látek, což se podepíše na vzhledu vaší pleti, která má matnější a méně elastickou podobu.

Únava

Ačkoliv sklenka vína u filmu zní lákavě, představa, že vám pomůže se spaním je pouhou iluzí. Alkohol sice může ukolébat ke spánku, ale ve skutečnosti ho následně naruší a učiní ho nekvalitním. Narušuje totiž produkci adenosinu, chemické látky navozující spánek, což vede k roztříštěnému spánku a předčasnému probouzení. Alkohol navíc narušuje klíčovou regenerační fázi spánku REM, takže se po probuzení cítíte malátní a zdaleka ne odpočatí. Nehledě na to, kolikrát za noc musíte vstávat, abyste si odskočili na toaletu.

Ranní bolehlav

Pulzující bolest hlavy, která často symbolizuje kocovinu, může být také způsobena změněnou hladinou neurotransmiterů, jako je serotonin a dopamin. Zatímco tyto chemické látky zpočátku vyvolávají pocity euforie, jejich kolísající hladiny během konzumace alkoholu a po ní mohou u citlivých jedinců vést k silným bolestem hlavy, a dokonce vyvolat migrénu. A aby toho nebylo málo, zmíněná dehydratace tuto bolest ještě umocňuje.

Alkohol jako nejlepší přítel: Kdy už je ho skutečně příliš?

elle.cz

Nevolnost

Při odbourávání alkoholu vzniká jako mezikrok látka jedovatější než alkohol samotný, a to acetaldehyd. Ten se dále přeměňuje na netoxický acetát. Tato přeměna u někoho trvá déle, hrají v tom roli i genetické predispozice. No a čím více a čím déle acetaldehyd v těle máme, tím je nám hůře, máme závratě, potíme se a je nám na zvracení.

Úzkosti

Během pití se můžeme cítit klidnější, uvolněnější a euforičtější. Mozek se však těmto pozitivním účinkům rychle přizpůsobuje, protože se snaží udržet rovnováhu. Výsledkem je, že když opojení odezní, mohou se lidé cítit neklidnější a úzkostnější než před konzumací alkoholu.

Co ve sklenici, to na tváři. Jak se pití alkoholu podepíše na kráse?

elle.cz

Není alkohol jako alkohol

Kongenery jsou vedlejší látkou vznikající při kvašení. Jsou zodpovědné za jedinečnou chuť a vůni vašeho oblíbeného alkoholu. A bohužel ranní probuzení po party rapidně zhoršují. Typicky jsou součástí tmavších lihovin jako je bourbon, rum, whisky, brandy a červené víno. Zkuste tyto nápoje tedy vyměnit raději za vodku, gin, nebo bílé víno. Kocovině se sice nevyhnete, ale třeba k vám bude ráno o něco vstřícnější.

Tak co s tou kocovinou?

Bohužel jediným reálným způsobem, jak lze předejít kocovině, je nepít alkohol. Žádný lék doposud nebyl vynalezen, a tudíž to, co vám pomáhá – může to být studená sprcha nebo tučné jídlo – je striktně individuální. Jediným univerzálním ošetřením ranní nevolnosti je čas. Nicméně někomu se samozřejmě osvědčily i rady typu: pij hodně vody, nepij alkohol na lačný žaludek a řiď se vlastním tempem. A pokud jste toto pilně dodržovali, pak jen čekejte až ranní muka poslušně odejdou a vzhůru do světa!

Toto jsou slavní abstinenti. Které hvězdy nikdy nepijí alkohol?

elle.cz

Zdroj: Penn Medicine, myDR, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism