8 důvodů, proč si zamilovat saunování

Zbavíte se stresu

Pokud se saunujete pravidelně, máte až dvojnásobně vyšší šanci než ostatní, že se vyhnete nachlazení nebo chřipce. Dokazuje to i výzkum odborného časopisu Journal of Human Kinetics, z něhož vyplynulo, že sauna výrazně povzbuzuje funkci imunitního systému, podporuje tvorbu bílých krvinek a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu.

Dopřejete restart svalům

A nejen to. Saunování má rovněž blahodárné účinky na přetížené svaly a stejně jako třeba masáž jim může přinést okamžitou úlevu. „Zamezuje vyplavování kyseliny mléčné, takže svaly po zátěži nebolí,“ vysvětluje fitness trenér Vladimír Koukal. Také spouští přirozený proces hojení a snižuje intenzitu chronických bolestí.

Vše o pozdravu slunci: kde se vzal a jak působí na naše tělo?

elle.cz

Detoxikujete tělo

Prospívá pochopitelně i psychice. Tmavé a ničím nerušené prostředí působí uklidňujícím dojmem, teplo zklidní veškeré vaše smysly. Dochází k vyplavování endorfinů a navození takzvané šťastné únavy. Hladina endorfinů vám navíc v těle vydrží poměrně dlouho, podle některých odborníků až 72 hodin od posledního saunování.

Aktivujete hormony štěstí

Je dokázáno, že v horkém vzduchu vás opustí téměř jakékoliv splíny. Podle vědců totiž stoupající tělesná teplota zvyšuje hladinu hormonu serotoninu, který odpovídá za pocit štěstí a spokojenosti. K pozitivnímu ladění navíc přispěje i lepší krevní oběh a uvolněné svaly.

Posílíte zdraví

Pokud si zaběhnete do sauny alespoň dvakrát nebo třikrát týdně, vylepšíte si kondici srdce a tepen o celých třiadvacet procent, oproti těm, kteří tam chodí jen občas. Dokazuje to i rozsáhlý finský výzkum, který ukázal, že čím častěji budete saunu navštěvovat, tím menší bude vaše riziko, že zemřete předčasně na následky kardiovaskulárního onemocnění.

Trápí vás podzimní splín? Přemozte ho. Zjistěte, jak na něj

elle.cz

Budete lépe spát

Pobyt v teple je také úžasným lékem proti nespavosti, jež v dnešní době trápí stále více lidí. Zahřátí tkání a vnitřních orgánů totiž tlumí bolesti kloubů a svalů a navozuje pocit pohody, který spolehlivě odplaví veškeré starosti a dotěrné myšlenky, které nám nedávají spát.

Omládnete o pár let

Pravidelným saunováním prokážete své pleti daleko větší službu než návštěvou luxusního kosmetického salonu. Díky intenzivnímu pocení se totiž pokožka krásně čistí a odplavují se z ní veškeré nečistoty a toxiny. Zvýšená sekrece mazových žláz a očištění vlasových kořínků má navíc blahodárný vliv i na růst vlasů.

Podpoříte hubnutí

Při pocení v sauně se především odvodníte, a tak vaše hmotnost přirozeně klesne. Málokdo však ví, že sauna pomáhá i při dlouhodobém hubnutí. Už při 43 °C se totiž v lidském těle rozpouští tělesný tuk a během třiceti minut saunování můžete spálit až 600 kilokalorií. Hubnout se tak dá i vleže!

Red light therapy: terapie červeným světlem pro tělo i mysl

elle.cz

Zdroje: Journal of human Kinetics, helpguide.org, newscientist.com, latimes.com