Chcete zhubnout? Nastartujte metabolismus

Nezapomínejte na snídani

O tom, že snídaně je základem dne a nevyplatí se ji podceňovat, se ví už dlouho. Hlavně proto, aby tělo získalo dostatek energie a mohlo z ní čerpat během celého dne. Jenže vědci zjistili, že kvalitní snídaně je důležitá i z hlediska metabolismu. Dokazuje to třeba výzkum britské University of Bath, z něhož vyplývá, že pokud pravidelně snídáte, spálíte při následném cvičení mnohem více sacharidů než ti, kteří jídlo odbývají. Po tréninku se vám pak metabolismus zrychlí ještě víc než normálně.

Boost pro tělo, balanc pro duši. Dopřejte jim nejlepší doplňky stravy

elle.cz

Cvičte pravidelně. A intenzivně!

Je jasné, že pokud chcete zhubnout, bez sportu to půjde jen těžko. Neznamená to ale, že byste se měla dřít v posilovně tři hodiny denně, bohatě postačí tam chodit pravidelně. Třeba dvakrát nebo třikrát týdně. Posilováním totiž metabolismus značně zrychlíte. „Průměrná žena kolem třicítky, která posiluje třicet minut dvakrát týdně po dobu čtyř měsíců přinutí svůj zlenivělý metabolismus spálit o sto kalorií denně navíc. To znamená, že si tak může nastavit svůj tělesný termostat na vyšší obrátky, aby běžel i v ty dny, kdy nechodí do posilovny,“ vysvětluje profesor Gary Hunter z univerzity v Birminghamu. Navíc vám po cvičení klesne i apetit, a to na několik hodin.

Přepněte na zelenou!

Ne nadarmo se zelenému čaji přezdívá tekutý zázrak. Tento nápoj má totiž celou řadu zdraví prospěšných účinků. A co víc, přispívá i k rychlejšímu spalování tuků. Obsahuje totiž antioxidanty katechiny, které játrům pomáhají rychleji a efektivněji přeměňovat tukové zásoby na energii. Vědecké studie navíc naznačují, že při hubnutí pomáhá hlavně jejich kombinace s kofeinem – a právě tu zelené čaje obsahují.

Nedaří se vám hubnout? Váš metabolismus zrychlí káva, čaj i spánek

elle.cz

Protein ráno i odpoledne

Ke správné funkci metabolismu je potřeba vaše tělo zahrnout dostatečným množstvím bílkovin v podobě libového masa, vajec, ryb či mléčných výrobků. Bílkoviny mají nespornou výhodu v tom, že vás zasytí, a přitom přispívají k budování a udržení svalů. Zkuste jich do svého jídelníčku dostat co nejvíce – ideálně jeden gram na půl kilogramu tělesné hmotnosti. Pokud tedy vážíte 60 kilo, pak byste jich měla denně sníst alespoň 120 gramů.

Vyspěte se do růžova

Nedostatek spánku je příčinou celé řady zdravotních komplikací. Neblahý vliv má i na metabolismus. Pokud spíte méně než šest hodin denně, tělo produkuje více inzulinu, který jednak podporuje chuť k jídlu, a zároveň se zasazuje o větší množství ukládaného tuku. Takže až příště zaspíte, zasmějte se a mávněte nad tím rukou. Pokud se vám to nestává dvakrát týdně, nic se neděje.

A něco navíc…

A tajná rada na závěr? Ztlumte doma topení. Už několik vědeckých studií totiž dokázalo, že nižší teploty – hlavně během noci – přispívají ke změnám v tukové tkáni. Roste podíl té hnědé, která je velmi prokrvená a má za úkol nás zahřívat, a naopak se spaluje ta bílá, která se jinak ukládá a může vést k nepříjemnému přibírání na váze.

Rychleji, prosím! Jak nakopnout náš metabolismus a urychlit hubnutí?

elle.cz

Zdroje: Journal of Physiology, bath.ac.uk, NCBI, news.vcu.edu