Spirulina, chlorella i ječmen. Proč dát šanci zeleným potravinám?

Zelená káva – skvělá při dietě

Pozitivní účinky zelené kávy se přičítají hlavně obsahu kyseliny chlorogenové, která prospívá srdci a zlepšuje i funkci cév. Krom toho má i skvělé zeštíhlující účinky. „Vyrovnává hladinu krevního cukru, takže nehrozí neustálá chuť na sladké, a navíc zrychluje metabolismus, a to do takové míry, že by se s trochou nadsázky dalo říct, že tuky se zkrátka nestačí vstřebat,“ podotýká fitness trenér a výživový specialista Robert Vošmik. Dopřejte si ji ráno nebo před obědem, v té době totiž nejlépe využijete jejích povzbuzujících účinků. Večer by vám příliv nové energie mohl být spíš na obtíž.

Jarní detox není hladovka. Které potraviny vám pomohou s očistou?

elle.cz

Zelený ječmen – když vás trápí jarní únava

Vypadá jako zelená tráva a sklízí se mladý, dokud má nejvíce živin. A že je na ně skutečně bohatý! Obsahuje nejen spoustu vitamínů a minerálů, ale i biologicky aktivní enzymy s protizánětlivými a regeneračními účinky a velké množství zeleného barviva chlorofylu. Díky tomu posiluje imunitu a dokáže vás doslova nabít energií. Seženete ho sušený a na prach pomletý, nebo jen jeho vymačkanou šťávu. Skvělý je v obou variantách.

Věděli jste, že… Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, 5x více železa a dvojnásobné množství hořčíku?

Chlorella – výborná pro detox

Chlorella patří právem mezi špičku superpotravin. Je bohatá na aminokyseliny, železo, bílkoviny i vlákninu a má silné detoxikační účinky. Podporuje funkci jater a trávení a je skvělým přírodním antioxidantem. „Ocení ji hlavně sportovci, protože podporuje regeneraci tkání, a krom toho zabraňuje překyselení organismu,“ zmiňuje se Vošmik. Užívat ji můžete ve formě kapslí nebo prášku, který rozpustíte ve vodě, šťávě nebo v jogurtu.

Vše, co byste měli vědět o proteinech

elle.cz

Spirulina – přírodní anti-age

Mořská řasa spirulina je skvělým zdrojem kyseliny listové, vitamínů C a D, řady minerálů včetně vápníku, selenu i zinku a také rostlinných bílkovin. Těch má mnohem víc než maso a ryby! Krom toho, že je nesmírně bohatá na živiny, má také silné antioxidační účinky. Posiluje imunitu, zrychluje metabolismus a přispívá dokonce i k omlazení pleti! Podle řady studií totiž pomáhá zvyšovat produkci kolagenu, který udržuje pokožku dlouhodobě pružnou a zdravou. Znáte snad lepší anti-age než lahodné spirulinové smoothie?

Věděli jste, že… Spirulinu měli v jídelníčku již staří Aztékové a Mayové? Dokonce ji používali i jako platidlo!

Krill, microgreens a natto aneb superpotraviny 21.století

elle.cz

Zdroje: healthline.com, onlinelibrary.wiley.com