Najděte svůj balanc: Chodidla, základ každého jógového pohybu a pozice

Dalo by se říct, že většinou klademe velký důraz na části těla, které jsou nejvíc vidět. Přeci jen, chodidla jsou od našich očí daleko, a tak je často složité jim dávat takovou pozornost a prostor. Měli bychom mít na paměti určitou posloupnost. Co všechno ovlivňují chodidla a co ovlivňuje chodidla samotná – obuv, odpojení se od oblasti chodidel, nevědomé zapojování oblasti chodidel, zažité pohybové vzorce a ignorace jejich důležitosti v každodenním pohybu. Jóga je skvělým způsobem, jak posílit povědomí o svých chodidlech, která nás propojují s elementem země. Spojení s elementem země zklidňuje prudké reakce, mysl a dech.

Jógou k síle a stabilitě chodidel

Chodidla většinou zapojujeme automaticky, jsou základem našeho postavení a hrají klíčovou roli v udržení správné stability. Jsou naší podporou v ásanách, umožňují nám správné držení těla. Zdravá chodidla jsou tím nejdůležitějším prvkem pro jakýkoliv běžný pohyb i jógovou pozici. A správné zapojení chodidel pomáhá snižovat tlak v oblasti páteře. Pokud je správně nezapojujeme, může to vést k nevyváženému postavení těla a bolestem zad.

Jóga a mindfulness? Praktikujte obojí dohromady

elle.cz

Prevence proti bolestem a nateklým nohám

Protahování a posilování oblasti chodidel uvolňuje napětí v dolní části těla – především zbavení se pocitu těžkých nohou po celém dni  – a celkově zlepšuje flexibilitu. Omezená pohyblivost chodidel vede k nepřirozenému pohybu v jiných částech těla, což způsobuje namáhání svalů zad a páteře.

Masáž chodidel jako úleva hlavy a zbytku těla

V chodidlech se nachází mnoho reflexních bodů, které jsou spojeny nejen s orgány a energetickými drahami, takzvanými meridiány. Oblast pod prsty může ovlivňovat pocity v oblasti hlavy a krku. Bolí vás hlava? Promasírujte si a „vytahejte“ se za palec chodidla. Naopak paty mohou ovlivňovat dění v oblasti pánve a dolní části zad. Stimulace reflexních bodů masáží může pomoci uvolnit napětí a podpořit zdraví orgánů a tok energie v těle.

Sleep well jóga: Lektorka představuje cviky pro kvalitnější spánek

elle.cz

Jógové pozice zaměřující se na chodidla

Protahování oblasti chodidel a lýtkových svalů snižuje napětí a bolesti v nohách, zádech a zlepšuje rozsah pohybu. Vyzkoušejte jógové pozice, které se na tuto oblast zaměřují.

1. ROTACE KOTNÍKŮ

Sedněte si na zem a protáhněte nohy před sebe. Pomalu otáčejte kotníky ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček pro protažení a uvolnění chodidel. Tento cvik můžete praktikovat i po těžkém dni vleže v posteli.

2. TOE SQUAT

Sedněte si na paty a prsty chodidel otočte do podložky. Vnímejte protažení oblasti nártů, zapojení chodidel a to, kde všude pozici postupem času vnímáte. Pozice je intenzivní, proto se snažte pozornost udržet hlavně u nádechu a výdechu. Pokud by byla pozice bolestivá, dělejte si delší pauzy mezi dechy. Pro jemnější variantu pozice si kolena vypodložte bločkem.

3. WALKING DOG

Přejděte do psa hlavou dolů a přeneste pozornost ke spodní části těla. S nádechem můžete vytáhnout paty vzhůru a stát v pozici pouze na prstech chodidel. Dále je možné prošlápnout jedno chodidlo po druhém – v tomto pohybu pokrčte kolena.

4. CVIČENÍ PRSTŮ NA NOHOU

Po náročném dni pozici provádějte v posteli vleže – případně na začátku dne ve stoje. Upřete pozornost a zrak ke svým chodidlům. Snažte se prsty chodidel co nejdál odtáhnout od sebe a pak je pomalu a vědomě vracejte do původního postavení. Opakujte několikrát po sobě a vnímejte jemné pocity v oblasti chodidel.

Od stresu a negativních emocí vám pomůže jóga. Naučte se účinné cviky

elle.cz

Zdroj: Healthline, ELLE.com