Cítíte se zavodnění? Co tento pocit způsobuje a jak si pomoci

Proč se ale voda drží v těle? Co je důvodem zavodnění?

Zadržování vody v těle trápí především ženy, ale ani muži nejsou v bezpečí. Ženy trápí v rámci tzv. premenstruačního syndromu. Jako všechno má na náš zdravotní stav vliv náš životní styl. Příliš mnoho soli, cukru, alkoholu, nedostatečný příjem tekutin, dlouhé sezení. To vše může mít vliv na hromadění vody v našem těle. Na vině mohou být i hormonální výkyvy, jako je těhotenství, menstruace či menopauza.

Nakrmte mozek: Jak podpořit kognitivní funkce a své duševní zdraví?

elle.cz

Jak se zavodnění projevuje?

Ten pocit, že vaše tělo trápí nadměrné množství vody v těle zaručeně poznáte. Pocit těžkých a unavených nohou, obtížné sundání prstýnků, nafouklé břicho, otlačené ponožky, nadměrné pocení. Je možné zabojovat se zadržováním vody v těle v pohodlí domova? Ano, pokud není spojeno se zdravotním problémem.

Jak si pomoci?

Jako u všeho je nejdůležitější prevence. Dodržujte zdravý a vyvážený jídelníček, pravidelně se hýbejte, pijte a pokud vás i tak trápí tyto potíže, je už načase vyhledat pomoc lékaře. Příčiny zadržování vody v těle mohou mít i vážnější charakter, například onemocnění ledvin nebo srdce. Proto je důležité se v případě přetrvávajících problémů obrátit na odborníka.

Přijímejte méně soli

To znamená samozřejmě méně solení, ale i omezení průmyslově zpracovaných jídel, kde se právě většinou nadměrné množství soli nachází.  

Jezte potraviny bohaté na magnésium a draslík

Do svého jídelníčku zařaďte více banánů, avokád, sladkých brambor, špenátu a rajčat. Tyto potraviny jsou plné draslíku a magnésia a pomohou vám s vyrovnáním hladiny sodíku. Hladina sodíku také souvisí s nadměrnou konzumací soli. 

Prospěje zdraví, kráse i hubnutí. Med jako zázračný všelék

elle.cz

Nohy nahoru!

Tento trik určitě znáte. Při pocitu těžkých a oteklých nohou si je dejte třeba na chvíli na stůl. 

Kompresní terapie

Na dlouhou cestu letadlem, autobusem nebo autem můžete využít kompresní ponožky či legíny. Není to zrovna kousek, kterým se budete chtít chlubit, ale pohodlí při delší cestě vám zajistí.

Lymfatická drenáž

Jako doplněk můžete docházet pravidelně na lymfodrenáž. Dost často může být na vině totiž zpomalená lymfa.

Zázrak zvaný zelí: Podporuje hubnutí a omlazuje pleť!

elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie, Pubmed