Proč denně ujít 11 000 kroků? Změní vám to život

Retro, ale efektivní

V době, kdy se každý měsíc objeví nějaké nové fitness trendy, se může stará dobrá chůze jevit jako vyčpělá a nudná. Rozhodně nic, u čeho by si trendsetteři chtěli dělat selfie a chlubit se tím na sítích. A přitom je chůze tak dokonalý druh pohybu. Je jednou z cenově nejdostupnějších, fyzicky nejjednodušších ale přitom nejúčinnějších typů aktivit. Její výhody bychom rozhodně neměli nechávat bez povšimnutí.

Srdce chůzi miluje

Když každý den vyrazíte na procházku, snížíte riziko srdečních onemocnění, krevní tlak a cholesterol a posílíte srdce. Možná vám to v tuto chvíli nezní jako nic, co byste od svého cvičení chtěli, protože díky chůzi nebudete mít ani sixpack, ani zadek ve tvaru broskve. Oceníte to ale v průběhu času. Na rozdíl od každodenního dřepování a zvedání činek se totiž chůzi můžete věnovat roky a jen málokdy se stane, že by vás ze hry vyřadil natažený vaz, přetrénování nebo prostý nedostatek kondice po nemoci nebo po úraze. Můžete se jí věnovat dnes, za dvacet let i v důchodu. Díky chůzi totiž budete mít mnohem vyšší šanci, že se důchodu dočkáte. Chůze totiž především pomáhá zlepšovat výkon vašemu srdci. Jak se zlepšuje vaše kondice, klesá počet úderů vašeho srdce. Pokud vám díky lepší fyzičce klesne klidový puls z 80 na 60 úderů za minutu, vaše srdce za den ušetří 28 800 tepů. To už je slušná úleva, viďte? Na tomto příkladu jasně vidíte, proč chůze prodlužuje život.

Proč rozproudit lymfatický systém: Pomůže s otoky, únavou i přibíráním

elle.cz

Jak rychle?

Chůzí se nemyslí cesta na roh do večerky nebo pomalé loudání se za vaším pohodlným buldočkem. Aby chůze měla ten správný účinek, musí být svižná. Ideální tempo je kolem 6 kilometrů za hodinu. V této rychlosti nejen vytrénujete srdce, ale podpoříte tak i s ním spojený krevní oběh. To má za následek zlepšení zásobení těla kyslíkem a živinami, stejně jako odvod odpadních látek z organismu. Díky procházce si tedy každý den dopřejete malý detox a také malou návštěvu kosmetického salónu. Lepší prokrvení a vyživení tkání se pozitivně projeví i na stavu vaší pleti. Gratis.

Najezte se a běžte! Chůze po jídle zrychluje hubnutí a metabolismus

elle.cz

Kolik kroků denně?

Určitě vás také zajímá, jak moc musíte chodit, abyste nejen vylepšili kondici, ale také zhubli. Koneckonců, to je většinou důvod, proč se vůbec do nějakého cvičení pouštíme. Efekt hubnutí začíná kolem denního průměru 40 minut aktivní chůze ve vyšším tempu, to je asi 8000 kroků denně. Pokud se denně dostanete na 11 000 kroků, budete pravděpodobně hubnout, i když se nebudete omezovat v jídle. Samozřejmě pokud budete chůzi střídat s emočním přejídáním, nedají se ani ve shazování kil čekat zázraky. Pokud vás zajímají i další benefity chůze, nejen hubnutí, můžete počítat s lepší imunitou, nižším rizikem mrtvice a dokonce prý také nižší pravděpodobností onemocněním rakovinou. Protože se během chůze vyplavují endorfiny, očekávejte i zlepšení vaší psychiky. Tak co, přivstanete si ráno nebo oželíte večerní vysedávání u Netflixu a vyrazíte raději na menší výšlap?

5 cviků s vlastní vahou, které dostanou do formy každého

elle.cz

Zdroj: ELLE.com, novinky.cz, 6000kroku.cz